W Kaliningradzie powstaje gigafabryka ogniw fotowoltaicznych

W Kaliningradzie powstaje gigafabryka ogniw fotowoltaicznych
Hevel Solar

Rosyjska firma Unigreen Energy rozpoczęła budowę w Kaliningradzie fabryki ogniw fotowoltaicznych, które ma charakteryzować wysoka wydajność dzięki wykorzystaniu technologii wielozłączowej (Heterojunction, HJT). Wrażenie jak na realia europejskiego przemysłu PV robi planowana skala produkcji.

Unigreen Energy należy do Ream Management – holdingu biznesowego, który jest jednocześnie dominującym udziałowcem obecnie największego rosyjskiego producenta ogniw i modułów fotowoltaicznych Hevel Solar, prowadzącym produkcję już od 2009 roku i obecnie bazującym również na technologii HJT.

Ream Management kupił w 2018 roku 49 proc. udziałów w Hevel Solar od Rusnano za kwotę 1,47 mld rubli (ok. 77 mln zł). Mając wcześniej 5 proc. udziałów, po transakcji z Rusnano Ream Management przejął kontrolę nad rosyjskim producentem ogniw i modułów PV.

REKLAMA

Obecne zdolności Hevel Solar mają pozwalać na wyprodukowanie w skali roku modułów o mocy 340 MW. Przeciętna sprawność ogniw produkowanych w ubiegłym roku przez Hevel miała wynosić 23,16 proc., przy czym najlepsze ogniwa posiadały sprawność 23,6 proc.

Kilka miesięcy temu Hevel Solar zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży modułów fotowoltaicznych o wysokiej sprawności 22,3 proc. Sprawność zastosowanych w nich ogniw ma sięgać 23,8 proc. 

Dodatkową zaletą nowego produktu Hevel Solar ma być relatywnie niski współczynnik temperaturowy +/- 0,28 st. C. Rozmiary modułu wynoszą 2004 х 1048 х 46 mm, a jego waga sięga 40 kg.



Nowy produkt Rosjan o nominalnej mocy 395 W ma być przeznaczony do zastosowań w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami (BIPV). Aby zdobyć rynek BIPV, Hevel chce oferować nowy moduł w różnych kolorach.

REKLAMA

W ubiegłym roku Hevel Solar wyprodukował 841 tys. modułów fotowoltaicznych HJT, a w tym roku Rosjanie chcą zwiększyć sprzedaż o ponad 13 proc.

W tym roku moduły marki Hevel Solar trafią m.in. na największą farmę fotowoltaiczną w Rosji, którą w Republice Kałmucji buduje konsorcjum inwestorów z udziałem Fortum. Moc tej farmy PV wyniesie 116 MW.

Gigafabryka w Kaliningradzie

Na razie nie wiadomo, jakie parametry będą mieć ogniwa produkowane przez Unigreen Energy w Kaliningradzie, jednak zastosowanie ogniw typu N i technologii HJT powinno dać równie dobre rezultaty jak w przypadku najnowszych ogniw od Hevel Solar.

W Czerniachowsku, mieście położonym około 90 km na wschód od Kaliningradu, w ramach projektu o nazwie EnCore kosztem 24 mld rubli (ok. 1,26 mld zł) mają powstać linie umożliwiające produkcję w skali roku 1,3 GW płytek oraz 1 GW ogniw fotowoltaicznych. Inwestycja ma być gotowa w 2022 r.

Unigreen Energy zapewnia, że będzie to największa europejska fabryka ogniw fotowoltaicznych. Jak podkreśla w komunikacie rosyjska firma, inwestycja ma się przyczynić do odbudowy przemysłu solarnego w Europie, a także zmniejszy ryzyko związane z przerwaniem łańcuchów dostaw dla producentów modułów PV.

Unigreen jednocześnie inwestuje w elektrownie fotowoltaiczne. Do 2024 r. rosyjska firma chce skompletować portfel elektrowni PV o mocy 2 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.