MKiŚ określił wysokość koncesji dla magazynów energii i offshore

MKiŚ określił wysokość koncesji dla magazynów energii i offshore
Southern California Edisson

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało projekt rozporządzenia, w którym zostanie określona wysokość opłaty koncesyjnej, jaka będzie pobierana od operatorów magazynów energii oraz morskich farm wiatrowych.

Przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłaty koncesyjnej dla magazynów energii i morskich farm wiatrowych to konsekwencji uchwalenia ustaw określających zasady inwestycji w obu technologiach – najpierw ustawy o morskiej energetyce wiatrowej, a ostatnio nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, do której wprowadzone zostały przepisy z zakresu magazynowania energii.

Za przygotowanie projektu będzie odpowiadać Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które podkreśla, że rozporządzenie nie zmieni współczynników opłaty koncesyjnej zawartych w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu. Jedyne istotne zmiany merytoryczne, odróżniające projektowaną regulację od obowiązującej dotychczas, to określenie w załączniku współczynników dla magazynowania energii elektrycznej jako rodzaju działalności, od której należy pobierać opłatę koncesyjną, a także wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych – oraz uzupełnienie formularza opłaty koncesyjnej o rubryki dotyczące danych do obliczenia opłaty koncesyjnej od działalności polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującą wersją ustawy Prawo energetyczne, obowiązkowi koncesyjnemu podlegają magazyny energii o mocy przekraczającej 10 MW. Magazyny o mocy od 50 kW do 10 MW będą wymagać wpisu do rejestru prowadzonego przez operatora sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej. W przypadku posiadania mniejszego, „prosumenckiego” magazynu o mocy do 50 kW pojawi się obowiązek zgłoszenia tego faktu operatorowi systemu dystrybucyjnego.

Współczynnik opłaty koncesyjnej dla magazynowania energii elektrycznej ma być na takim samym poziomie jak dla wytwarzania energii, przesyłania lub dystrybucji, czyli na poziomie 0,0005.

Jeśli chodzi o offshore, Ministerstwo zaznacza, że obowiązek wnoszenia opłaty koncesyjnej do Prezesa URE obejmuje już w obecnym stanie prawnym przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w morskiej farmie wiatrowej.

Ustawa o morskiej energetyce wiatrowej wprowadziła jedynie zmiany, zgodnie z którymi opłata koncesyjna dla takiego wytwórcy została uzupełniona o dodatkowy składnik. Ustawa określa sposób obliczenia wysokości opłaty dla tego rodzaju działalności. Do jej wyliczenia konieczne jest zastosowanie dodatkowo dedykowanego współczynnika, którego maksymalną wysokość określa ustawa. W związku z tym, jak tłumaczy Ministerstwo Klimatu, zaistniała potrzeba określenia w rozporządzeniu współczynnika niezbędnego do obliczenia opłaty koncesyjnej również dla tej działalności.

Współczynniki opłaty koncesyjnej dla magazynów i farm wiatrowych na morzu ma określić załącznik do rozporządzenia.

Obowiązujący dotychczas załącznik nr 2 zostanie podzielony na część A i B. W części A znajdzie się 20 rodzajów działalności objętych opłatą koncesyjną, pozycje od 1 do 14 są objęte współczynnikiem 0,0005 i zostały uzupełnione o pozycję numer 5 – magazynowanie energii elektrycznej, natomiast współczynnik wynoszący 0,0003 przypisany jest do pozycji od 15 do 20.

REKLAMA

Część B załącznika 2 określi współczynnik do wyliczenia opłaty koncesyjnej wnoszonej przez przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w morskiej farmie wiatrowej.

Współczynnik do obliczenia opłaty koncesyjnej dla działalności polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych ma zostać określony na poziomie 23 000 zł, czyli maksymalnym dozwolonym przez ustawę.

Operatorzy morskich farm wiatrowych mają wnosić opłatę będącą sumą opłaty koncesyjnej dla wytwarzania energii elektrycznej oraz kwoty stanowiącej iloczyn mocy zainstalowanej elektrycznej morskiej farmy wiatrowej w MW, wynikającej z koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej, a także współczynnika.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaznacza, że wartość współczynnika na poziomie 23 000 zł była komunikowana w trakcie prac nad projektem ustawy o offshore i uwzględnia równoważenie obciążeń fiskalnych morskich i lądowych technologii wiatrowych.

Resort klimatu dodaje, że wysokość współczynnika została ustalona, biorąc pod uwagę przeciętną wysokość podatku od nieruchomości dla lądowych farm wiatrowych wynoszącą 36 tys. PLN/MW na rok, pomniejszoną o:

a) średnią opłatę za wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla morskich farm wiatrowych na mocy ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej przeliczoną na jeden rok eksploatacji projektu, wynoszącą 5 tys. PLN/MW/rok oraz

b) średni podatek od nieruchomości wynikający z zastosowania 2 proc. podatku od nieruchomości do oszacowanej wartości lądowej części infrastruktury morskiej farmy wiatrowej, wynoszący 8 tys. PLN/MW/rok.

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.