Tauron zainstaluje fotowoltaikę z magazynem energii

Tauron zainstaluje fotowoltaikę z magazynem energii
Tauron

Tauron wybuduje instalację fotowoltaiczną współpracującą z magazynem energii w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Księżówka w Zakopanem. Takie rozwiązanie ma nie tylko ograniczyć koszty zakupu energii z sieci, ale także zmniejszy skoki poboru mocy w czasie szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.  

Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Konferencji Episkopatu Polski jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Zakopanem. Historia tego miejsca sięga 1910 roku. Z tego okresu pochodzi zachowana do dziś drewniana część obiektu nawiązująca swoją architekturą do stylu zakopiańskiego.

Teraz zabytkowa infrastruktura Księżówki zostanie uzupełniona przez instalację fotowoltaiczną współpracującą z magazynem energii.

REKLAMA

Na potrzeby tego projektu Tauron wykona instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kW, która zostanie rozlokowana na zadaszeniach parkingu. Instalacja będzie się składać ze 135 modułów PV. Tyle ma wystarczyć, aby osiągnąć roczną produkcję energii elektrycznej w wysokości nieco ponad 36 MWh.

Część wyprodukowanej energii będzie trafiać do bateryjnego magazynu energii o pojemności 40 kWh z opcją rozbudowy do 140 kWh. Producent urządzenia ma gwarantować jego prawidłową pracę przez co najmniej 22 lata. 

Tauron nie podaje bardziej szczegółowych parametrów magazynu, ani technologii, w której zostanie wykonany. 


REKLAMA

Artur Warzocha, prezes zarządu Tauron Nowe Technologie, a więc spółki odpowiedzialnej za wykonanie instalacji, podkreśla, że zastosowanie przemysłowego magazynu energii ma służyć optymalizacji zużycia energii z fotowoltaiki zainstalowanej na terenie zakopiańskiego ośrodka.

– W większości obiektów przemysłowych zużycie energii elektrycznej podlega rytmowi dziennemu związanemu ze specyfiką działalności. Ten rytm zużycia energii nie zawsze pokrywa się jednak z profilem czasowym produkcji ze źródeł odnawialnych. Aby zapewnić możliwie najefektywniejsze wykorzystanie prądu, nadwyżka jest magazynowana w okresie najmniejszego zużycia i oddawana w szczytach zapotrzebowania – mówi Artur Warzocha.

Tauron wskazuje także na sens wykorzystania magazynu energii w kontekście skokowego wzrostu zapotrzebowania na energię generowanego w czasie ładowania samochodów elektrycznych.

Krótkotrwałe zwiększenie poboru w czasie szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych ma być pokrywane ze zmagazynowanej energii bez powstawania pików poboru mocy szczytowej z sieci.

Tauron podkreśla ponadto, że zastosowanie magazynów energii zabezpiecza użytkownika przed negatywnym wpływem innych instalacji fotowoltaicznych na sieć energetyczną.

– Olbrzymie zainteresowanie tego typu rozwiązaniami powoduje problemy ze stabilnością sieci dystrybucyjnej, która nie była projektowana w celu przyjmowania dużej ilości energii elektrycznej z fotowoltaiki i pracy w charakterze wirtualnego magazynu. Wyjściem z tej sytuacji jest budowa autonomicznych magazynów energii, które przyjmować będą nadwyżki wyprodukowanej w instalacji PV energii i oddawać je w momencie największego zapotrzebowania – czytamy w komunikacie Taurona.

W 2020 roku spółka Tauron Dystrybucja podłączyła do swojej sieci niemal 100 tysięcy instalacji fotowoltaicznych, a w pierwszej połowie bieżącego roku wykonano już 44 tys. przyłączeń fotowoltaiki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.