Oxford PV szykuje produkcję ogniw z perowskitem. Meyer Burger idzie do sądu
Przygotowujący seryjną produkcję tandemowych ogniw fotowoltaicznych z warstwą perowskitową Oxford PV ogłosił zakończenie budowy swojej pierwszej linii produkcyjnej. Brytyjska firma poinformowała jednoczenie o zakończeniu współpracy z Meyer Burger, który miał na zasadach wyłączności dostarczać jej maszyny. Meyer Burger, który jest w dodatku największym udziałowcem Oxford PV, chce skierować sprawę do sądu.
Brytyjska firma Oxford PV – jeden z pionierów w rozwoju technologii perowskitowej w fotowoltaice – ogłosiła zakończenie budowy swojej pierwszej linii produkcyjnej w zakładzie zlokalizowanym w niemieckim mieście Brandenburg an der Havel.
Pełna produkcja ma ruszyć w przyszłym roku. Zdolności produkcyjne mają sięgać rocznie 100 MW.
Oxford PV chce wytwarzać w Brandenburg an der Havel tandemowe ogniwa fotowoltaiczne składające się z warstw krzemu (HJT) oraz perowskitowej. Takie połączenie ma dać znacznie wyższą sprawność przetwarzania energii słonecznej w elektryczną niż byłoby to możliwe przy zastosowaniu tylko warstwy krzemowej.
W grudniu zeszłego roku Oxford PV pochwalił się osiągnięciem na ogniwie perowskitowym sprawności wynoszącej aż 29,52 proc. Brytyjska firma zabezpieczyła w zakresie rozwijanych technologii już ponad 350 patentów.
Informując o zakończeniu budowy pierwszej linii produkcyjnej, Oxford PV ogłosił jednocześnie zakończenie umowy na wyłączność z dostawcą maszyn dla przemysłu fotowoltaicznego – szwajcarskim Meyer Burger, który od niedawna jest także producentem wysokowydajnych ogniw i modułów bazujących na technologii wielozłączowej (Heterojunction, HJT).
Jako powód zakończenia współpracy ze szwajcarską firmą Oxford PV miał wskazać na zmianę modelu biznesowego Meyer Burger, który stał się konkurentem Oxford PV, uruchamiając własną produkcję wysokowydajnych ogniw PV.
Zakończenie współpracy odbyło się jednak bez porozumienia z Meyer Burger. Szwajcarska firma miała dowiedzieć się o tym fakcie z komunikatu prasowego.
Co ciekawe, Meyer Burger pozostaje największym udziałowcem Oxford PV, posiadając 1/5 udziałów, a CEO szwajcarskiej firmy zasiada w radzie dyrektorów Oxford PV.
W odpowiedzi na informacje od Oxford PV Meyer Burger podał, że rozważa skierowanie sprawy do sądu. Jednocześnie szwajcarska firma poddała w wątpliwość możliwość szybkiego wprowadzenia na rynek tandemowych ogniw, które w Niemczech ma produkować Oxford PV.
Treść komunikatu wydanego przez Meyer Burger potwierdza, że obie firmy z partnerów stały się już konkurentami.
– W ocenie Meyer Burger technologia tandemowa z perowskitami osiągnie wymaganą technologiczną i procesową dojrzałość, niezawodność produktową oraz konkurencyjność kosztową dopiero za kilka lat – czytamy w komunikacie szwajcarskiej firmy.
Meyer Burger podkreśla przy tym, że jego strategia uwzględnia również rozwój technologii perowskitowych i że jego zdolności technologiczne i know-how mogą umożliwić mu w przyszłości produkcję własnych ogniw krzemowo-perowskitowych. Firma zapewnia, że posiada przewagi umożliwiające jej podjęcie masowej produkcji tego rodzaju ogniw, które będzie cechować niezawodność i konkurencyjność kosztowa.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.