Moduł fotowoltaiczny HI-MO 5 od Longi zdobywa Intersolar Award 2021

Moduł fotowoltaiczny HI-MO 5 od Longi zdobywa Intersolar Award 2021
Longi Solar

Podczas rozstrzygniętego właśnie konkursu Intersolar Awards 2021, który odbył się tym razem w wersji internetowej, w kategorii fotowoltaika wyróżniony został moduł Hi-MO 5 od chińskiego producenta Longi Solar. 

Nagrody w konkursie Intersolar Awards 2021są przyznawane firmom, które mają szczególny wkład w rozwój rynku fotowoltaicznego i wpływają na szybkość i kierunek jego rozwoju. Wyróżnienie jest uznawane w branży za jedno z najważniejszych.

Nagrodzony w tym roku moduł fotowoltaiczny Hi-MO 5 jest zbudowany w technologii bifacjalnej i bazuje na ogniwach wykonanych w technologii PERC polegającej na wprowadzeniu dodatkowej spodniej warstwy pasywacyjnej powodującej m.in. wychwytywanie elektronów do pasma przewodnictwa (inaczej trafiłyby na spodnią część modułu i byłby zamieniane na ciepło. Takie rozwiązanie daje wyższą sprawność przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną.

REKLAMA

Gęsto umieszczone ogniwa oraz zastosowane technologie powodują, że omawiany moduł osiąga sprawność 21,3 proc. Dodatkowo ogniwa fotowoltaiczne są domieszkowane galem oraz posiadają zintegrowane segmentowe złącza taśmowe do lutowania oparte na opracowanej przez Longi technologii Smart Soldering. Moduł Hi-MO 5 jest dedykowany do projektów wielkoskalowych, a takich na świecie powstaje coraz więcej.

Coraz częściej pojawiają się doniesienia, że Longi Solar będący obecnie największym producentem modułów fotowoltaicznych na świecie, pracuje nad nowymi technologiami w obszarze wysokowydajnych ogniw.



 

Kilka tygodni temu pojawiła się informacja, że Longi wyprodukował ogniwo typu P w technologii TOPCon, którego sprawność wyniosła 25,09 proc., co zostało potwierdzone przez niemiecki Institut für Solarenergieforschung in Hameln (ISFH). Chiński producent podniósł tez sprawność ogniwa TOPCon typu N do 25,21 proc.

Z kolei w ubiegłym tygodniu chiński producent podał, że na dostarczonym przez niego ogniwie TOPCon typu P instytut ISFH zmierzył sprawność 25,19 proc., a więc o 0,17 pkt proc. wyższą od podanej poprzednio. 

REKLAMA

Podczas ostatnich targów SNEC Longi Solar zorganizował premierę dwustronnego modułu o nazwie Hi-MO N, w którym wykorzystano ogniwa typu N wykonane z zastosowaniem technologii TOPCon. Rozmiar ogniw wynosi 182 mm x 182 mm, czyli jest zgodny ze standardem promowanym ostatnio przez chińską firmę – w przeciwieństwie do jej niektórych konkurentów, którzy stawiają na ogniwa o długości boku 210 mm. Sprawność tego modułu fotowoltaicznego ma wynosić 22,3 proc.

Technologia TOPCon w przyszłości może zastąpić popularną i powszechnie stosowaną technologię PERC. Wdrożenie nowych rozwiązań poprawiających sprawność ogniw i modułów może okazać się niezbędne, aby Longi utrzymał pozycję lidera globalnego przemysłu fotowoltaicznego.  

Chiński producent poinformował niedawno, że w 2020 roku sprzedaż jego modułów PV wyniosła około 24,53 GW co stanowiło wzrost w porównaniu z rokiem 2019 aż o 223,9 proc.

Co więcej, ten sam producent donosił, że w zakresie produkcji płytek krzemowych w 2020 roku również znajdował się na pierwszym miejscu. LONGi wyprodukował 58,15 GW mocy w płytkach krzemowych z czego 45 proc. wykorzystał przy produkcji własnych ogniw, resztę sprzedał zewnętrznym producentom.

W ubiegłorocznej edycji konkursu Intersolar Awards 2021 został wyróżniony moduł fotowoltaiczny od firmy REC – seria REC Alpha o mocy 380 W, który zawiera ogniwa wykonane w technologii heterojunction (HJT).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.