Fotowoltaiczne łuki, czyli nowa konstrukcja dla agrofotowoltaiki

Fotowoltaiczne łuki, czyli nowa konstrukcja dla agrofotowoltaiki
Goldbeck Solar

Niemiecka firma Goldbeck Solar zaprezentowała nową konstrukcję pod instalacje fotowoltaiczne, która wpisuje się w model agrofotowoltaiki łączącej produkcję energii z działalnością rolniczą. Nowa konstrukcja otrzymała właśnie prestiżową nagrodę Intersolar Award 2021

Działająca na rynku fotowoltaicznym od 20 lat firma zaprezentowała innowacyjny system fotowoltaiczny o nazwie Modular Arc System (MarcS).

Goldbeck Solar zapewnia, że fotowoltaiczny łuk to rozwiązanie, które optymalizuje nie tylko wytwarzanie energii, ale także zbiory z upraw prowadzonych pod panelami w ramach koncepcji określanej jako agrofotowoltaika. Panele umieszczone nad roślinami chronią je przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi jak grad czy nadmierne nasłonecznienie.

REKLAMA

Zaletą nowej konstrukcji ma być możliwość przesuwania jej, regulując w ten sposób dostęp nasłonecznienia i opadów dla poszczególnych fragmentów upraw.

Instalacja ma być ustawiana pod różnym nachyleniem w orientacji wschód-zachód. Wysokość konstrukcji w maksymalnym punkcie ma sięgać od 2,5 do 3 metrów.



Goldbeck Solar zapewnia, że specyficzne ustawienie paneli ma przekładać się na wyższe uzyski energii niż w przypadku tradycyjnych, statycznych farm PV nawet o 30 proc., a także nawet o 60 proc. w przypadku dotychczasowych konstrukcji dedykowanych agrofotowoltaice.

Na powierzchni 1 hektara możliwe ma być osiągnięcie mocy instalacji wynoszącej nawet 2 MW.

REKLAMA

W pierwszej kolejności nowatorska konstrukcja ma być oferowana na rynku holenderskim, gdzie będzie dostępna od 2022 roku. Powstanie tam pierwsza komercyjna instalacja bazująca na konstrukcji od Goldbeck Solar. Jej moc wyniesie 45 MW.

Firma Goldbeck Solar została założona w 2001 roku i obecnie zatrudnia 150 pracowników. Od tego czasu zrealizowała instalacje fotowoltaiczne o całkowitej mocy ponad 1,2 GW. 

Niemiecka firma prowadzi działalność w 15 krajach. W Polsce jest zaangażowana w projekt ogromnej farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy ponad 200 MW, którą realizuje we współpracy z Respect Energy. 

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.