Nowa prognoza dla polskiego rynku fotowoltaicznego. Nawet 20 GW do roku 2025

Nowa prognoza dla polskiego rynku fotowoltaicznego. Nawet 20 GW do roku 2025
SolarPower Europe

W raporcie Global Market Outlook europejskie stowarzyszenie sektora fotowoltaicznego SolarPower Europe wiele miejsca poświęca Polsce, wskazując, że w ubiegłym roku nasz rynek PV należał do największych w Europie, a nawet był blisko pierwszej dziesiątki największych rynków PV na świecie. Jaką prognozę dla polskiego rynku SolarPower Europe ma na najbliższe lata?

W najnowszej edycji raportu Global Market Outlook jego autorzy podkreślają, że w ubiegłym roku Polska dołączyła do ścisłej czołówki największych rynków fotowoltaicznych w Europie.

Jak wymienia SolarPower Europe, wysoki poziom inwestycji w fotowoltaikę w naszym kraju wynikał z korzystnego systemu rozliczeń dla prosumentów, zredukowanego VAT na przydomowe instalacje PV, ulg podatkowych, dostępu do nisko oprocentowanych pożyczek, a także systemu aukcyjnego dla większych inwestycji w PV.

REKLAMA

Dzięki temu nasz rynek fotowoltaiczny uruchomił w ubiegłym roku instalacje o łącznej mocy aż 2,4 GW, a na koniec 2020 r. całkowita moc PV w Polsce wzrosła do 3,9 GW.

Nasz kraj ma ponadto wysokie miejsce w prognozie SPE dla globalnego rynku fotowoltaicznego na lata 2021-2025. Według analityków SPE w tym okresie w umiarkowanym scenariuszu powstaną w naszym kraju elektrownie PV o łącznej mocy 11 GW. W scenariuszu minimalnym jest mowa o przyroście mocy o 7 GW, a w scenariuszu maksymalnym – nawet o 16 GW.  

Jeśli ten najlepszy scenariusz zostałby spełniony, oznaczałoby to, że w roku 2025 moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosłaby do 20 GW.

Więcej inwestycji w fotowoltaikę w latach 20021-2025 ma zanotować na świecie, według ekspertów SPE, tylko 14 państw.

Najwięcej instalacji PV mają zrealizować Chińczycy – w zależności od scenariusza od 318 GW do 494 GW, a następnie Amerykanie – od 97 GW do 160 GW. W Europie większe inwestycje w fotowoltaikę mają przeprowadzić Niemcy (34-52 GW), Hiszpanie (15-28 GW), Holendrzy (16-24 GW), a także Francuzi (11-19 GW).



REKLAMA

 

SolarPower Europe przytacza liczby zapisane w rządowej strategii energetycznej Polityka energetyczna Polski do 2040 r., zgodnie z którą do roku 2030 moc elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju miałaby wynosić tylko 5-7 GW, a do roku 2040 miałaby wzrosnąć do 10-16 GW.

Analiza SPE jest więc znacznie bardziej optymistyczna jeśli chodzi o rozwój fotowoltaiki w naszym kraju niż wynika to z rządowych założeń. – Cel 5-7 GW zostanie zrealizowany w każdym przypadku, jednak musi on zostać podniesiony, mając na uwadze konieczność realizacji bardziej ambitnych celów Unii Europejskiej na rok 2030 – czytamy w raporcie.

Omawiając realia rynku fotowoltaicznego w Polsce, autorzy raportu Global Market Outlook podkreślają, że fotowoltaika pomaga w zaspokojeniu rosnącego, szczytowego zapotrzebowania na moc w polskim systemie elektroenergetycznym w okresie letnim – w sytuacji fali upałów i zwiększonej eksploatacji klimatyzatorów, a jednocześnie susz zwiększających ryzyko ograniczeń w pracy elektrowni termalnych.

SolarPower Europe podkreśla też trend polegający na budowie realizowanych bez subsydiów firmowych instalacji fotowoltaicznych, które produkują energię na potrzeby odbiorców poniżej kosztów energii kupowanej przez nich z sieci.

Autorzy raportu wskazują przy tym na potrzebę umożliwienia budowy tzw. linii bezpośrednich, aby jeszcze bardziej wspierać rozwój niesubsydiowanej fotowoltaiki bazującej na umowach PPA zawieranych przez inwestorów z odbiorcami przemysłowymi.

SolarPower Europe odnotowuje też plany wprowadzenia nowego systemu rozliczeń dla prosumentów (w raporcie jest mowa o dacie wejścia w życie zmian w 2022 r. i systemie sprzedaży nadwyżek po cenie rynkowej, a więc zgodnie z pierwotnym projektem regulacji opracowanych przez Ministerstwo Klimatu). W ocenie stowarzyszenia te zmiany negatywnie wpłyną na inwestycje w segmencie domowych prosumentów.

SPE wskazuje ponadto na konieczność przedłużenia systemu aukcyjnego dla farm fotowoltaicznych. Organizację aukcji do roku 2027 zakłada opracowana przez Ministerstwo Klimatu i procedowana w Sejmie nowelizacja ustawy o OZE.

Innym wyzwaniem, które zostało wskazane przez SolarPower Europe w kontekście polskiego rynku fotowoltaicznego, jest konieczność modernizacji i rozbudowy sieci.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.