Tyle Niemcy zapłacą za energię z dachowej fotowoltaiki

Tyle Niemcy zapłacą za energię z dachowej fotowoltaiki
SMA

Po ostatnich zmianach w niemieckiej ustawie o odnawialnych źródłach energii inwestorzy planujący budowę większych dachowych elektrowni fotowoltaicznych nie otrzymują już każdorazowo gwarantowanej taryfy na sprzedaż energii, ale o publiczne gwarancje sprzedaży energii muszą konkurować w aukcjach. Federalny regulator rynku energii właśnie rozstrzygnął pierwszą w historii niemieckiego rynku fotowoltaicznego aukcję dla dachowych elektrowni PV.

Wcześniej w tym roku niemieckie władze zwiększyły moc elektrowni fotowoltaicznych, które co roku będzie można objąć publicznymi gwarancjami sprzedaży energii w systemie aukcyjnym z 2 GW do 6 GW. W tym dodatkowe 2 GW ma dotyczyć aukcji dla naziemnych elektrowni PV, a 2 GW dla dachowych instalacji, które wcześniej nie korzystały z systemu aukcyjnego, a które mogły być realizowane przy publicznym wsparciu w systemie taryfy gwarantowanej, ale tylko do maksymalnej mocy 750 kW.

Teraz federalny regulator rynku energii Bundesnetzagentur przeprowadził pierwszą w historii niemieckiego rynku fotowoltaicznego aukcję dla dachowej fotowoltaiki.

REKLAMA

Można było do niej zgłosić oferty sprzedaży energii z projektów elektrowni fotowoltaicznych umieszczanych na budynkach lub ekranach dźwiękowych. Minimalna moc instalacji musi wynosić 300 kW.

Do aukcji zgłoszono 168 projektów o całkowitej mocy 213 MW, natomiast wsparciem zostało objętych 114 ofert na łączną moc 152 MW. Wstępnie wykluczono 15 ofert z powodu błędów formalnych.

Najwięcej instalacji zostanie zrealizowanych w landzie Saksonia-Anhalt (21 na łączną moc 34 MW), w Brandenburgii (29 instalacji o mocy 30 MW) oraz w Dolnej Saksonii (22 instalacje o mocy 29 MW).

Średnia cena w skutecznie złożonych ofertach wyniosła 68,8 EUR/MWh. Najniższa oferta zakłada sprzedaż energii po cenie 53,5 EUR/MWh, a najwyższa – za 78,9 EUR/MWh.

Różnica w porównaniu z aukcjami dla naziemnej fotowoltaiki to m.in. krótszy czas na zrealizowanie instalacji, dla której inwestor zapewnił sobie wsparcie w aukcji. O ile na uruchomienie naziemnej farmy PV są dwa lata, to instalacje dachowe trzeba zrealizować w rok.

Bundesnetzagentur ogłosił jednocześnie wyniki najnowszej aukcji przeznaczonej dla gruntowych farm fotowoltaicznych o mocy wynoszącej co najmniej 750 kW.

Zgłoszono do niej 242 oferty na łączną moc 1130 MW, natomiast wsparciem zostało objętych 95 ofert zakładających sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych o mocy 513 MW. Najwięcej zwycięskich ofert dotyczyło inwestycji planowanych w Bawarii. W tym landzie powstaną 52 gruntowe instalacje PV o mocy 233 MW.

Objęte wsparciem 34 elektrownie PV o mocy 223 MW powstaną na gruntach rolnych, z czego 26 o mocy 154 MW zostanie wybudowanych w Bawarii.

Średnia cena ze skutecznie złożonych ofert w tej aukcji sięgnęła 50 EUR/MWh. Minimalna cena wyniosła 46,9 EUR/MWh, a maksymalna 50,9 EUR/MWh.

W wyniku wcześniejszej aukcji dla naziemnej fotowoltaiki wsparciem objęto 103 projekty o mocy 620 MW. Ceny w zwycięskich ofertach wyniosły od 46,9 EUR/MWh do 51,8 EUR/MWh i były niższe od cen zabezpieczonych w przeprowadzonej w tym samym czasie aukcji wiatrowej (51,5- 60 EUR/MWh) oraz aukcji dla elektrowni na biomasę (120-182,9 EUR/MWh).

REKLAMA

Ostatnio niemiecki regulator zabrał się za przygotowanie kolejnej kategorii aukcji dedykowanej inwestorom działającym na rynku fotowoltaicznym.

Obecnie prowadzone są konsultacje publiczne na temat aukcji dla inwestycji realizowanych z wykorzystaniem nowatorskich technologii fotowoltaicznych, w której będzie można ubiegać się o gwarancje sprzedaży energii dla projektów zlokalizowanych na zbiornikach wodnych, zadaszeniach parkingów, a także agrofotowoltaicznych.

Pierwsza tego rodzaju aukcja zostanie sfinalizowana 1 kwietnia 2022 r., a jej założenia Bundsnetzagentur ma ogłosić do października.

Wiadomo już, jaka może być łączna moc instalacji objętych wsparciem. Będzie ona stosunkowo niewielka. Wyniesie na razie tylko 50 MW.

Kolejna aukcja dla naziemnej fotowoltaiki w Niemczech zostanie zakończona 1 listopada 2021 r., a druga aukcja dla dachowych elektrowni PV zostanie sfinalizowana miesiąc później.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: