Przegląd instalacji fotowoltaicznej nie rzadziej niż co 2 lata
Brak profesjonalnego serwisu może obniżyć wydajność instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkanaście procent, a zatem zwiększyć rachunki za prąd i zmniejszyć przychody ze sprzedaży energii. Dodatkowo nieserwisowana instalacja może ulegać awariom i usterkom, co negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo związane z eksploatacją – podkreśla działająca na rynku fotowoltaicznym firma Alians OZE.
Jak wymienia Alians OZE, standardowy przegląd instalacji fotowoltaicznej powinien zawierać m.in. kontrolę stanu modułów, inwertera, konstrukcji, mocowań, okablowania oraz weryfikację zabezpieczeń instalacji.
Warto sprawdzić kamerą termowizyjną, czy na całej powierzchni paneli PV temperatura jest do siebie zbliżona. Eksperci Alians OZE polecają także weryfikację, czy falownik otrzymał aktualizację fabrycznego oprogramowania, zwłaszcza w przypadku, gdy jest problem z siecią internetową.
Odrębnym zagadnieniem jest wykonanie pomiarów elektrycznych i ich prawidłowa interpretacja.
– Jako praktycy proponujemy dokonywać przeglądu i konserwacji instalacji fotowoltaicznej nie rzadziej niż co 2 lata. Warto pamiętać, że taka instalacja znacząco różni się od standardowej instalacji elektrycznej w domu, dla której ustawodawca przewidział 5-letni okres między obowiązkowymi przeglądami – mówi Jakub Jadziewicz, członek zarządu Alians OZE.
Jak podkreśla Jadziewicz, zakres konserwacji instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście uzależniony od liczby komponentów, falowników, ewentualnie dodatkowych urządzeń jak magazyny energii, stacje ładowania pojazdów, a także liczników pozwalających monitorować i zarządzać produkowaną energią.
Dodatkowo w terenie, gdzie występują zanieczyszczenia powietrza, warto wykonać mycie modułów.
– Warto sprawdzić informacje, które możemy uzyskać o stanie pracy lub ewentualnych błędach wyświetlanych przez falownik. Jeśli mamy taką możliwość, należy porównać te dane z informacjami zawartymi w naszej aplikacji monitorującej produkcję i stan instalacji fotowoltaicznej – przekonuje Jakub Jadziewicz.
Ekspert Alians OZE podkreśla, że w przypadku pomieszczeń, w których znajdują się elementy instalacji fotowoltaicznej, kontroli wymaga stan wentylacji oraz dostęp do jej wszystkich elementów, który z biegiem czasu może zostać znacząco utrudniony przez gromadzone wyposażenie garażu, domu czy warsztatu.
Jaki koszt wiąże się z wykonaniem przeglądu instalacji fotowoltaicznej? Jak szacuje Jadziewicz, w zależności od wielkości instalacji cena serwisu waha się średnio od 300 do 1000 zł, do tego należy doliczyć koszt dojazdu ekipy.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
MI zaproponowali 1300 za godzinkę pracy. Ktos sobie jaja robi, wpierw człowiek wydaje horrendalną kase a potem firma zbiera haracz ze sprawdzanie, jak sie popsuje to jest gwarancja i maja przyjechać i robic
Dlaczego aż taka rozbieżność?