Tauron tłumaczy, jak ograniczyć wyłączanie mikroinstalacji

Tauron tłumaczy, jak ograniczyć wyłączanie mikroinstalacji
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Rosnąca liczba prosumentów sprawia, że w miejscach, w których nie ma wystarczających parametrów sieci, zaczyna dochodzić do wyłączania mikroinstalacji. Tauron potwierdza ten problem i tłumaczy, jak można sobie z nim poradzić.

Tauron Dystrybucja od dłuższego czasu zgłasza problemy wynikające z konieczności obsługi rosnącej liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Tylko w pierwszym półroczu 2021 roku – mimo wygaszenia drugiej edycji Mojego Prądu i braku trzeciej edycji programu – Tauron przyłączył do swojej sieci blisko 44 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 317 MW.

REKLAMA

Spółka zapewnia, że stara się poprawiać parametry sieci, które nie są w stanie obsługiwać coraz większej liczby prosumentów, sugerując jednocześnie konieczność inwestycji w magazyny energii, które przyjmą nadwyżki energii z mikroinstalacji.

– Duża liczba przyłączanych do sieci mikroinstalacji wpływa na zwiększenie poziomu napięcia w sieci. Jeżeli przekroczy ono dopuszczalną granicę, występują problemy z ciągłością pracy mikroinstalacji. Ponadto prosumenci zazwyczaj nie zużywają w tym samym czasie wytworzonej energii, co przy dużym nasyceniu źródeł wytwórczych powoduje przepływ energii na wyższy poziom napięcia. Prosumenci mogą ograniczyć wyłączanie się urządzeń, jeśli zwiększą zużycie energii z mikroinstalacji na potrzeby własne. Dzieje się tak, gdy urządzenia w domach pracują w czasie, gdy instalacja produkuje najwięcej energii – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.




Tauron tłumaczy, że wyłączanie się mikroinstalacji nie oznacza jednak, że sieć lub same urządzenia działają niepoprawnie. Jest to prawidłowe działanie systemu zabezpieczeń, który wyłącza urządzenie w momencie wzrostu napięcia.

W ten sposób instalacja PV nie ulega zniszczeniu, a jednocześnie chronione są inne domowe urządzenia. Co ważne, zabezpieczenie polegające na automatycznym wyłączeniu się instalacji PV powinno zadziałać dopiero wówczas, gdy napięcie wzrośnie powyżej wartości dopuszczanej przez prawo – tłumaczy Tauron.

REKLAMA

Zgodnie z nim wartość napięcia powinna mieścić się w przedziale odchyleń ±10 proc. napięcia znamionowego, czyli: dla napięcia 230 V wartość w przedziale 207 V – 253 V, a dla napięcia 400 V wartość w przedziale 360 V – 440 V.

Jak ograniczyć wyłączanie mikroinstalacji?

Tauron podkreśla, że na etapie zakupu i instalacji ważna jest jakość wykonanych połączeń prądowych, długość przewodu łączącego mikroinstalacje PV z rozdzielnicą główną oraz jakość wykorzystanych materiałów. Duży wpływ na poprawną pracę instalacji PV ma konfiguracja dostępnych trybów pracy falowników PV.

W praktyce, żeby ograniczyć wyłączanie się mikroinstalacji – jak tłumaczy Tauron – należy poprawnie skorygować jej ustawienia. Może to zrobić jedynie jej instalator, który powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, czy ustawienia są zgodne z prawem europejskim oraz wymaganiami operatora systemu dystrybucyjnego.

Jeśli ustawienia spełniają wymagania, a urządzenie nadal się wyłącza, instalator powinien uruchomić funkcję sterowania mocą bierną. Mikroinstalacja ograniczy wówczas generowaną moc, dzięki czemu napięcie w instalacji prosumenta nie będzie rosnąć, a mikroinstalacja nie będzie się wyłączać. Zagwarantuje to większą efektywność pracy – zapewnia spółka.

– Przygotowanie porad i wskazówek dla prosumentów to również odpowiedz na reklamacje, które wpływają do firm energetycznych w zakresie poprawności pracy domowych instalacji PV. W naszej ocenie bardzo duży procent zgłaszanych problemów swoje przyczyny ma po stronie klientów i instalatorów, wymaga sprawdzenia poprawności podłączenia mikroinstalacji do wewnętrznej instalacji elektrycznej prosumenta oraz sprawdzenia poprawności skonfigurowania i nastawów falownika – komentuje Jerzy Topolski.

Jak zaznacza Tauron, w poprawie sytuacji mogą pomóc sami prosumenci, zagospodarowując w większym stopniu energię, którą wytworzą lub magazynując ją w przydomowych magazynach energii. Dzięki takim magazynom praca mikroinstalacji nie będzie zależna od zapotrzebowania na energię w sieci operatora, a prosumenci zwiększą swoją niezależność energetyczną. Pozwoli to również na dalszy rozwój lokalnych źródeł energii.

redakcja@gramwzielone.pl                                                 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o