Branża PV ma pomysł na rozwiązanie problemów z siecią
W najnowszym stanowisku na temat zmian w prosumenckim systemie rozliczeń Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV ocenia, że przepisy opracowane przez resort klimatu nie rozwiążą zgłaszanych przez operatorów problemów z siecią, które mają wynikać z rosnącego nasycenia prosumencką fotowoltaiką. SBF Polska PV formułuje jednocześnie własną propozycję.
Organizacja reprezentująca krajowy rynek fotowoltaiczny wytyka, że nowa propozycja legislacyjna nie zobowiązuje Operatorów Systemów Dystrybucyjnych do aktywnego wykorzystania już obecnie dużej liczby setek tysięcy falowników fotowoltaicznych do stabilizacji parametrów sieci, która w pewnym zakresie jest możliwa z wykorzystaniem tych urządzeń, a to zadanie ma zostać przerzucone na agregatorów za pomocą świadczenia np. usług elastyczności.
Jednak zdaniem Stowarzyszenia, to w pierwszej kolejności OSD powinny wykorzystać potencjał źródeł wytwórczych do stabilizacji pracy sieci.
SBF Polska PV zapewnia, że instalacje fotowoltaiczne nie są przyczyną problemów w sieciach niskiego napięcia, a jedynie uwidaczniają złe zarządzanie tymi sieciami przez OSD oraz niedostateczną modernizację sieci szczególnie na terenach słabiej zurbanizowanych.
W konsekwencji, zdaniem Stowarzyszenia, zakładany w przyszłości wzrost liczby pomp ciepła, samochodów elektrycznych czy innych urządzeń wymagających stabilnego zasilania w okolicach mocy umownej obiektu będzie przyczyną narastających problemów z sieciami niskiego napięcia.
Dlatego w ocenie SBF Polska PV konieczne jest zobligowanie OSD do ciągłej identyfikacji miejsc w sieciach niskiego napięcia, w których występują problemy ze stabilną pracą, co pozwoli w prawidłowy sposób kierować środki zaradcze.
Wyjście z systemu opustów tworzącego z sieci „wirtualny” magazyn energii może skłonić część prosumentów do montażu fizycznych magazynów energii. Jednak zdaniem Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV projekt ustawy nie wprowadza także wystarczających zachęt do wzrostu bieżącej autokonsumpcji czy instalacji magazynów energii.
W ocenie Stowarzyszenia, należy także rozpocząć dyskusję na temat zmiany w modelu wykorzystania mocy umownej, a w konsekwencji modelu przyłączenia mikroinstalacji.
Na obszarach, gdzie OSD identyfikuje problemy z działaniem sieci wynikające z liczby przyłączonych mikroinstalacji, zdaniem SBF Polska PV należy rozważyć wprowadzenie limitu wprowadzanej mocy przez kolejne nowo przyłączane mikroinstalacje np. do wartości 75 proc. mocy umownej, a w sytuacjach problemów krytycznych – do np. 50 proc. mocy umownej z zastrzeżeniem możliwości swobodnego wprowadzenia mocy do wartości mocy umownej po zastosowaniu magazynów energii.
Zdaniem SBF Polska PV, tego typu rozwiązanie z jednej strony pozwoliłoby na dalszy swobodny rozwój fotowoltaiki w obszarach, gdzie nasycenie instalacjami jest niskie, z kolei w obszarach o wysokim nasyceniu lub słabej infrastrukturze moc wprowadzana do sieci zostałaby ograniczona lub rozłożona w czasie za pomocą magazynów energii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.