Geotermalno-fotowoltaiczny projekt w Małopolsce

Geotermalno-fotowoltaiczny projekt w Małopolsce
Michał Kurtyka

Projekt zakładający wykorzystanie potencjału energetycznego zlikwidowanych otworów wiertniczych zakłada integrację instalacji geotermalnych wykonanych po raz pierwszy w Polsce z zastosowaniem głębokiego, otworowego wymiennika ciepła OWC a także energii słonecznej.

Przy współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, władz gminy i środowiska naukowego, w projekcie realizowanym w Sękowej wypracowano wariant wykorzystania odwiertu w formie głębokiego otworowego wymiennika ciepła (OWC).

Otwór badawczy Sękowa GT-1 wykonano w ubiegłym roku na głębokość 3 km z przeznaczeniem dla ciepłownictwa. Spodziewano się wody geotermalnej o temperaturze ok. 60 st. C i wydajności 40-70 m3/h. Nie stwierdzono w nim jednak wody o zakładanych parametrach.  

REKLAMA

Aby wykorzystać potencjał otworu, wybrano zaplecze boiska Orlik i projektowany basen. Ich zapotrzebowanie na moc wyniesie 420 kW, a na ciepło ok. 3 768 GJ/rok. Dzięki pompie ciepła temperatura wody dostarczana do obiektów będzie wynosić 50–60 st. C.

Ekspertyzę w tym zakresie wykonały Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH.

Dodatkowo moduły fotowoltaiczne o powierzchni 150 m2 wytworzą część mocy elektrycznej do układu OWC – niezbędnej do zasilania pompy ciepła oraz pompy obiegowej. Nadmiar prądu z paneli PV będzie oddawany do sieci, a niedobór będzie z niej pobierany, kiedy zaistnieje taka potrzeba.


REKLAMA

Za pomocą instalacji OWC pozyskiwane będzie ciepło z górotworu. Następnie, dzięki instalacji hybrydowego źródła energii, ciepło zostanie wykorzystane w wybranych obiektach w Sękowej – na zapleczu boiska Orlik i projektowanej obecnie infrastrukturze wypoczynkowo-rekreacyjnej.

W inauguracji projektu wzięło udział kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka ocenił, że hybrydowe źródło energii to doskonały przykład kreatywności i ogromnej wiedzy polskich naukowców.

Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW, wskazał na projekty realizowane przez Fundusz, które wspierają budowę instalacji geotermalnych.

– Od kilku lat w takich programach jak Polska Geotermia Plus czy Ciepłownictwo Powiatowe NFOŚiGW finansuje, a więc poniekąd także inwentaryzuje potencjał projektów geotermalnych w Polsce. Wyniki tych inicjatyw są na tyle obiecujące, że pracujemy nad kolejnymi programami, które pozwolą naszym partnerom finansować inwestycje w ten typ OZE. Projekt realizowany w Sękowej pozwala nam zakładać, że mamy już potencjał na finansowanie pozyskiwania energii nie z pojedynczych, a łączonych odnawialnych źródeł – to doskonała wiadomość z punktu widzenia zarówno stabilizacji prądu z OZE, a także ekonomii i ekologii – komentował Artur Michalski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.