Francuzi opracowali ogniwo perowskitowe o wysokiej sprawności

Francuzi opracowali ogniwo perowskitowe o wysokiej sprawności
CEA

Naukowcy z Francji opracowali elastyczne ogniwa fotowoltaiczne o sprawności przekraczającej 19 proc. Te same warstwy perowskitu naniesione przez nich na szkło skutkowały uzyskaniem sprawności przekraczającej nawet 20 proc.

Prace nad ogniwami perowskitowymi są prowadzone przez francuskich naukowców w ramach projektu Apolo finansowanego ze środków unijnych z programu Horyzont 2020. Autorzy projektu postawili sobie za cel opracowanie składającego się z jednej warstwy, elastycznego modułu fotowoltaicznego wykonanego z perowskitów.

Teraz francuski instytut CEA (Le Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives) poinformował o najnowszych postępach w tym projekcie, ogłaszając opracowanie elastycznych ogniw fotowoltaicznych o sprawności wynoszącej nawet ponad 19 proc. 

REKLAMA

Na wykonanych 12 elastycznych ogniwach fotowoltaicznych uzyskano średnią sprawność na poziomie około 18 proc. Sprawność najlepszego ogniwa, w rozmiarze 0,33 cm2, wyniosła 19,2 proc.

Jeszcze wyższą sprawność zmierzono na warstwie perowskitowej naniesionej na szkło. W tym przypadku na powierzchni 11,2 cm2 uzyskano wynik 20,3 proc.


Francuzi podkreślają, że dzięki zastosowaniu nowych rodzajów perowskitów uzyskano korzystne wyniki jeśli chodzi o degradację ogniw w środowisku naturalnym. W temperaturze 85 st. C i przy wilgotności 85 proc. RH ogniwa wykonane przez francuskich naukowców po 800 godzinach testów zachowały 90 proc. początkowej sprawności.

REKLAMA

Rekordem jeśli chodzi o sprawność ogniwa wykonanego z perowskitu pochwalili się kilka tygodni temu naukowcy ze szwajcarskiej uczelni EPFL oraz koreańskiego UNIST – dwóch liderów jeśli chodzi o rozwój technologii perowskitowych.

Na ogniwie z perowskitu wykonanym przez naukowców z obu uczelni została zmierzona sprawność wynosząca 25,6 proc. i jest to nowy rekord. Taka sprawność miała zostać utrzymana w czasie testów trwających 450 godzin.

Wcześniejszy najlepszy wynik na poziomie 25,2 proc. należał do naukowców z Massachusetts Institute of Technology.

Postępy w komercjalizacji technologii perowskitowej ogłosiła ostatnio chińska firma UtmoLight, informując o opracowaniu wykonanego wyłącznie z warstwy perowskitowej modułu o powierzchni 63,98 cm2 mającego sprawność 20,5 proc.

Chińska firma ma przygotowywać linię produkcyjną, na której chce wytwarzać ogniwa perowskitowe wielkości 1 m2. Proces produkcyjny ma być gotowy do uruchomienia w kolejnym kwartale, a pierwsze chińskie moduły z perowskitu mają trafić na rynek w przyszłym roku.

Pilotażowa linia służąca do produkcji ogniw wykonanych z perowskitu została oficjalnie uruchomiona w ostatni piątek we Wrocławiu. Więcej na ten temat w artykule: Pierwsza na świecie fabryka paneli perowskitowych uruchomiona we Wrocławiu

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.