Irlandia była blisko blackoutu. Pomogły magazyny energii

Irlandia była blisko blackoutu. Pomogły magazyny energii
Statkraft

W ostatni wtorek częstotliwość w irlandzkich sieciach przez kilkanaście minut utrzymywała się poniżej bezpiecznego poziomu. Przed dalszym spadkiem i większą awarią systemu elektroenergetycznego uchroniło Irlandię wsparcie zapewnione przez niedawno uruchomione bateryjne magazyny energii.

We wtorek 4 maja około godziny 20 częstotliwość irlandzkiej sieci elektroenergetycznej spadła poniżej bezpiecznego poziomu 49,9 Hz – 50,1 Hz i utrzymywała się poniżej minimum bezpieczeństwa przez kilkanaście minut.

W celu powstrzymania dalszego spadku i przywrócenia parametrów sieci do bezpiecznego poziomu aktywowane zostały zaistalowane ostatnio w Irlandii bateryjne magazyny energii – w tym dwie tego rodzaju jednostki należące do norweskiej grupy energetycznej Statkraft.

REKLAMA

Norwegowie poinformowali, że oba magazyny uruchomiły potrzebną reakcję w czasie wynoszącym zaledwie około 180 milisekund.

Pierwszy z magazynów, którego moc wynosi 26,6 MW (Statkraft nie podaje pojemności), został zaprogramowany w taki sposób, aby uruchomić oddawanie energii do sieci w momencie spadku częstotliwości poniżej 49,8 Hz. W takiej sytuacji moc, z jaką pracuje magazyn, ma być automatycznie dostosowywana do zmieniającej się wówczas częstotliwości.


Dokładnie w taki sposób magazyn określany jako Kelwin-2 zareagował we wtorek wieczorem, zapewniając wsparcie w czasie do 12 minut i wyłączając się, gdy częstotliwość powróciła do bezpiecznego poziomu.

REKLAMA

Ten magazyn został uruchomiony zaledwie przed miesiącem – rok po uruchomieniu pierwszego irlandzkiego magazynu energii Statkraft, który był jednocześnie pierwszą tego rodzaju jednostką w systemie energetycznym Irlandii. Moc tego magazynu wynosi 11 MW i podobnie jak Kelwin-2 działa on w hybrydowym układzie, dzieląc punkt przyłączenia do sieci z farmą wiatrową.

Statkraft podkreśla, że w ten sposób magazyny potwierdziły swoją przydatność w irlandzkiej elektroenergetyce, która wraz ze wzrostem znaczenia odnawialnych źródeł energii będzie potrzebować coraz większej elastyczności – zwłaszcza mając na uwadze ograniczone możliwości skorzystania z połączeń transgranicznych.

Irlandia wyznaczyła cel zwiększenia udziału OZE w swoim miksie elektroenergetycznym do 70 proc. do roku 2030.

Ostatnio swój pierwszy bateryjny magazyn energii w Irlandii uruchomił także inny czołowy europejski koncern energetyczny RWE, dla którego była to jednocześnie pierwsza tego typu inwestycja w Europie. O tej instalacji wiadomo, że jej pojemność sięga 8,5 MWh i że jest zlokalizowana w Stephenstown, około 80 km na północ od Dublina.

W tym roku RWE ma oddać do użytku jeszcze jeden bateryjny magazyn energii, który również będzie wspierać pracę systemu elektroenergetycznego Irlandii.

Zadaniem obu jednostek będzie szybkie dostarczanie energii lub absorbowanie jej nadwyżek z sieci w czasie wahań związanych z rosnącym znaczeniem zależnych pogodowo źródeł odnawialnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.