Panele fotowoltaiczne na klej

Panele fotowoltaiczne na klej
Sunport Power

W Japonii powstała off-gridowa, dachowa elektrownia fotowoltaiczna, w której panele zostały przytwierdzone do dachu w nietypowy sposób. Zamiast tradycyjnego systemu montażowego wystarczył klej.

Na dachu jednej z fabryk w Nagano w Japonii powstała nietypowa dachowa instalacja fotowoltaiczna. Nie zastosowano w niej tradycyjnych, krystalicznych modułów, ale elastyczne, cienkowarstwowe moduły wykonane w technologii MWT (Metal Wrap Through), które dostarczyła firma Sunport Power.

Jak informuje producent, dzięki wykorzystaniu technologii MWT z przodu panele nie posiadają szynowodów (tzw. busbarów). Wykonanie podstawy obudowy ze specjalnych organicznych, elastycznych materiałów polimerowych oraz zastosowanie autorskiej technologii obudowy 2D miało zmniejszyć grubość i masę paneli przygotowanych specjalnie do tego projektu – do zaledwie 1,4 mm i 1,3 kg – oraz zwiększyć ich elastyczność.

REKLAMA

W związku z tym, że technologia MWT nie wykorzystuje busbarów, w panelach S1 całkowicie zrezygnowano ze stosowania metali ciężkich, w tym ołowiu.

– Zrealizowaliśmy projekt całkowicie indywidualny, od wstępnej koncepcji po późniejszy montaż na miejscu. W związku z dużą przerwą w połaci dachu i niskim udźwigiem konstrukcji wykonanej z blachodachówki, z uwagi na nietypowe wymagania projektu, niezwłocznie powołano specjalny zespół B+R i w krótkim czasie dostarczono klientowi gotowy plan obejmujący sprawdzone produkty i projekt, który później pomyślnie wdrożono – komentuje Shiliang Wu, dyrektor techniczny w Sunport Power.

– W celu sprostania faktycznym wymogom montażowym, takim jak m.in. niska nośność dachu czy duża przerwa w jego połaci skutkująca mniejszą powierzchnią montażową, zdecydowaliśmy się wykorzystać małe, lekkie i elastyczne panele S1, montowane za pomocą kleju, dzięki czemu cały proces mógł być szybszy i tańszy – dodaje Shiliang Wu.

Instalacja nie została podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej, co oznacza, że cała wyprodukowana energia będzie musiała zostać wykorzystana na miejscu, do zasilenia fabryki.

Typowe elastyczne moduły krystaliczne PERC, których specyfikację podaje na swojej stronie Sunport, posiadają moc 340-360 Wp i mają osiągać sprawność 20 proc. w przypadku modułu 340 Wp – do nawet 21,2 proc. dla modułu o mocy 360 Wp.

Zaletą tych modułów w kontekście budowy elektrowni PV na dużych, przemysłowych dachach jest także ich niska waga wynosząca 4,7 kg na moduł. Grubość modułów wynosi zaledwie 1,4 mm, a ich rozmiar to 1728,9 x 981,5 mm.

REKLAMA

Dla porównania waga tradycyjnych, krystalicznych modułów o podobnej mocy nominalnej wynosi około 20 kg.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: