Unia Europejska uzgodniła cele klimatyczne
Dzisiaj w nocy przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich Unii Europejskiej zawarli porozumienie dotyczące celów klimatycznych UE w perspektywie 2030 i 2050 r. Osiągnięcie konsensusu miało jednak swoją cenę.
Dzisiaj nad ranem w Brukseli zakończyły się negocjacje dotyczące celów klimatycznych, które przyjmie na najbliższe dekady Unia Europejska.
Uzgodnienia będące efektem nocnych, trwających kilkanaście godzin negocjacji, zakładają, że Unia Europejska przyjmie w ramach tzw. Prawa klimatycznego cel redukcji emisji CO2 przynajmniej o 55 proc. do roku 2030 w porównaniu do emisji z roku bazowego 1990.
To poziom wyższy od celu redukcji emisji CO2 na poziomie 40 proc. uzgodnionego przez Unię Europejską w roku 2018.
W wyniku ostatnich negocjacji przyjęto też zobowiązanie do osiągnięcia neutralności klimatycznej, czyli zerowych emisji CO2 netto do roku 2050. Przy tym cel ten ma obowiązywać tylko na poziome unijnym i nie zdecydowano o przyjęciu takiego zobowiązania indywidualnie na poziomie państw UE.
W wyniku przyjętych uzgodnień w Unii Europejskiej ma powstać nowa instytucja mająca doradzać organom UE w sprawach klimatycznych, która będzie się składać z 15 ekspertów nominowanych na 4-letnie kadencje.
Wprowadzenie do unijnego prawa uzgodnionych właśnie celów będzie wymagać jeszcze formalnej zgody Rady Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, który opowiedział się wcześniej za ambitniejszym celem redukcji emisji CO2 do roku 2030 na poziomie 60 proc.
Decyzje podjęte przez Unię Europejską właśnie teraz mają szczególne znaczenie w kontekście pozycji UE na rozpoczynającym się jutro szczycie klimatycznym organizowanym przez amerykańską administrację Joe Bidena, która zapowiedziała powrót Stanów Zjednoczonych do globalnego porozumienia klimatycznego uzgodnionego podczas szczytu państw ONZ z 2015 roku.
– To przełomowy moment ddla Unii Europejskiej i silny sygnał dla świata. Zobowiązanie do neutralności klimatycznej UE wytyczy kierunki dla naszej polityki na najbliższe 30 lat – napisał po zakończonych nad ranem negocjacjach Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
– Mamy porozumienie ws. Prawa Klimatycznego! Cel 55 proc. (a nie 60 proc.) redukcji emisji do 2030 r. i neutralności klimatycznej w 2050 r. dla całej UE (a nie każdego kraju) to dla Polski szansa na sprawiedliwą transformację, ale trzeba się do niej zabrać od razu i na serio – napisał na Twitterze Jerzy Buzek, członek Parlamentu Europejskiego.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.