Chińczycy zaczęli produkcję modułów fotowoltaicznych o rekordowej mocy
Jeden z czołowych producentów paneli fotowoltaicznych z Chin ogłosił rozpoczęcie masowej produkcji modułów, których moc ma sięgać nawet 665 W. Do tej pory w seryjnej produkcji nie było jeszcze modułów krystalicznych o tak dużej mocy.
Canadian Solar ogłosił start produkcji monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych PERC – jednostronnych i dwustronnych: serii HiKu7 oraz BiHiKu7 – o mocy sięgającej 665 W, których sprawność przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną ma sięgać 21,4 proc.
Rozmiary modułu serii HiKu7 oraz BiHiKu7 wynoszą 2384 x 1303 x 35 mm. Waga modułu w wersji jednostronnej wynosi 35,7 kg, a w wersji dwustronnej 39,4 kg.
Na oba rodzaje modułów producent daje 12-letnią gwarancję produktową oraz 30-letnią gwarancję na uzysk energii w przypadku modułu dwustronnego, a także 25-letnią gwarancję w przypadku modułu jednostronnego.
Chiński producent zapewnia, że wprowadzenie na rynek modułów o takiej mocy pozwoli zmniejszyć koszty inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne po stronie tzw. Balance of System o 5,7-8,9 proc. w porównaniu do modułów o mocy 445 W.
W nowych modułach ma zostać zastosowana autorska technologia Canadian Solar określana jako hetero-type ribbon (HTR), której celem jest zmniejszenie przerw między ogniwami o 50 proc., co ma przełożyć się na wzrost mocy osiąganej z modułu bez zwiększania jego rozmiarów.
Kolejna nowa technologia zastosowana w najnowszych modułach, określana jako Canadian Solar Advanced Regeneration (CSAR), ma z kolei zmniejszyć degradację początkowych parametrów modułu dzięki zmniejszeniu negatywnych skutków efektu LeTID.
Canadian Solar działa na rynku fotowoltaicznym od 2001 roku. Do tej pory sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 52 GW, które trafiły do ponad 150 krajów.
Chińska firma od 2010 roku rozwija również segment dewelopmentu farm fotowoltaicznych. Do tej pory Canadian zbudował farmy fotowoltaiczne o mocy 5,7 GW, z czego 0,5 GW pozostaje własnością firmy. W trakcie rozwoju są projekty o mocy ponad 5 GW mające zaawansowany status oraz projekty o mocy 11 GW, które są na wcześniejszym etapie przygotowań.
Canadian Solar podawał ostatnio, że w czwartym kwartale 2020 r. sprzedał panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 2998 MW, w tym 359 MW trafiło do projektów deweloperskich realizowanych wewnątrz grupy. To oznacza wzrost o 22 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku, ale również spadek o 5 proc. w zestawieniu z wcześniejszym kwartałem.
Przychody chińskiej firmy wzrosły w czwartym kwartale o 9 proc. rok do roku oraz o 14 proc. kwartał do kwartału, do poziomu 1041 mln USD. Zysk netto firmy za czwarty kwartał spadł do 7 mln USD wobec 9 mln USD we wcześniejszym kwartale. Średnia kwartalna marża wyniosła 13,6 proc. w porównaniu do marży na poziomie 19,5 proc. we wcześniejszym kwartale.
Wprowadzenie modułu fotowoltaicznego o mocy mającej wynieść nawet 670 W przy średniej sprawności 21,6 proc. zapowiedział ostatnio również inny czołowy producent paneli fotowoltaicznych z Chin – Trina Solar, która nie podała jednak, kiedy rozpocznie seryjną produkcję takich modułów.
Podobnie jak nowe moduły Canadian Solar, moduły Triny mają bazować na ogniwach o szerokości boku 210 mm, podczas gdy inni czołowi producenci modułów stawiają na rozwój produktów bazujących na ogniwach w rozmiarach 182×182 mm.
Trina Solar zapewniała, że zalety nowych modułów o mocy 670 W – w porównaniu do modułów o mocy przekraczającej 500 W – mają przełożyć się na spadek kosztów po stronie BOS o 0,08-0,09 juanów na W, czyli o około 0,05 zł/W.
Wprowadzenie na rynek modułów o mocy ponad 600 W zapowiedział także pierwszy producent w Europie – słoweński Bisol. – Prace nad modułem o mocy 605 Wp ciągle trwają, jednak wiadomo, że będzie on wykonany z ogniw połówkowych, a jego rozmiary powinny wynieść 2210x1314x40 mm – informowała ostatnio portal Gramwzielone.pl Ana Gorinšek reprezentująca firmę ze Słowenii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.