Pierwszy bateryjny magazyn energii na Litwie

Pierwszy bateryjny magazyn energii na Litwie
Fluence

Fluence, joint venture utworzone przez Siemensa i amerykański AES Company, zdobyło kontrakt na dostawę bateryjnego magazynu energii, który powstanie na Litwie. Będzie to pierwsza tego rodzaju instalacja w tym kraju, jednak plany Litwinów w obszarze magazynowania energii są dużo szersze.

Zgodnie z zapowiedziami rządu w Wilnie na Litwie ma wkrótce ruszyć budowa dużych bateryjnych magazynów energii. Właśnie ogłoszono pierwszy, pilotażowy projekt, który ma służyć jako „proof of concept” w kontekście realizacji większych inwestycji.

Pierwszy bateryjny magazyn energii na Litwie powstanie koło Wilna, a jego moc wyniesie 1 MW. Jak informuje Fluence, który zdobył kontrakt na dostawę magazynu, ma on działać zgodnie z koncepcją określaną jako Virtual Transmission Lines (VTL). Urządzenie zostanie bezpośrednio podłączone do sieci operatora systemu przesyłowego Litgrid, absorbując nadwyżki mocy czynnej i biernej.

REKLAMA

Ma to być jeden z pierwszych magazynów energii w Europie, w których będzie testowana funkcja VTL.

Fluence wymienia też szereg innych funkcji, które będzie mógł pełnić magazyn podłączony do sieci przesyłowej Litgrid, takich jak wirtualna inercja czy tzw. black start.

Rokas Masiulis, CEO operatora Litgrid, zapewnia, że doświadczenia zebrane podczas realizacji tego projektu okażą się przydatne nie tylko dla kierowanej przez niego firmy, ale również dla innych uczestników rynku energetycznego na Litwie.

– Jako litewski OSP jesteśmy na unikanej pozycji. Jak inni, mierzymy się z przechodzeniem na źródła odnawialne, jednak w tym samym czasie prowadzimy projekt synchronizacji, który ma na celu odłączenie się od postsowieckiej sieci i nawiązanie współpracy z naszymi partnerami w Europie. To, w połączeniu z dużą zależnością od importu energii, oznacza, że musimy być odważniejsi i szukać innowacyjnych rozwiązań. Właśnie dlatego patrzymy na baterie mające zastosowanie na poziomie sieci przesyłowej – komentuje Rokas Masiulis.


O planie zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Litwy poprzez budowę magazynów energii informował w ubiegłym roku poprzedni minister energii Zygimantas Vaiciunas, zapowiadając w rozmowie z Reutersem budowę kosztem 100 mln euro przynajmniej czterech ogromnych baterii, każda o mocy po 50 MW.

W lutym br. litewski resort energii, którym obecnie kieruje Dainius Kreivys, podtrzymało plan uruchomienia magazynów energii o łącznej pojemności 200 MWh (wcześniej Reuters informował o mocy planowanych na Litwie magazynów na poziomie 200 MW). Jednocześnie litewski rząd zabrał się za przygotowanie regulacji, których wdrożenie ma umożliwić realizację tych inwestycji.

REKLAMA

Wilno podkreśla, że dodatkowe możliwości magazynowania energii umożliwią nie tylko zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym Litwy, ale także zabezpieczą ten kraj w okresie, zanim jej sieć zostanie w pełni zsynchronizowana z systemami energetycznymi krajów Unii Europejskiej, co ma nastąpić do 2025 roku.

Zgodnie ze strategią energetyczną Litwy, do roku 2030 odnawialne źródła energii mają odpowiadać za 45 proc. krajowego miksu wytwarzania, a w roku 2050 mają wypełnić go całkowicie.

W kontekście tych planów i rosnącego znaczenia asynchronicznych generatorów Fluence podkreśla potrzebę wdrażania rozwiązań pozwalających stabilizować częstotliwość i napięcie sieci.

W połowie 2020 roku Fluence ogłosił wprowadzenie na rynek nowej generacji bateryjnych magazynów energii, które mają umożliwić zejście z kosztami gromadzenia energii o 25 proc. w porównaniu z magazynami dostępnymi wcześniej na rynku.

Producent magazynów energii zapewniał, że taką redukcję kosztów udało się osiągnąć dzięki wdrożeniu we własnym zakresie masowej produkcji komponentów magazynów, podczas gdy wcześniej były one składane w dużej mierze z komponentów pozyskiwanych od różnych producentów, co dodatkowo podnosiło koszty.

Fluence zrealizował lub jest w trakcie realizacji projektów związanych z magazynowaniem energii, których łączna moc sięga 2,5 GW i które są zlokalizowane w 24 krajach.

Obecnie w planach firmy jest m.in. budowa dwóch ogromnych magazynów energii, o parametrach 250 MW/125 MWh każdy, które mają wspomóc pracę sieci energetycznej w Australii, zwiększając możliwości przesyłu energii miedzy stanami Nowa Południowa Walia oraz Wiktoria.

Ostatnio Fluence ogłosił pozyskanie kontraktu na budowę największego litowo-jonowego magazynu energii w Ameryce Południowej. Instalacja, która powstanie w Chile już w przyszłym roku, będzie posiadać moc 112 MW, którą będzie dostarczana do sieci w czasie do 5 godzin. Magazyn będzie gromadzić nadwyżki energii wytwarzanej przez elektrownię fotowoltaiczną o mocy 180 MW.

Na początku tego roku Fluence ogłosił pozyskanie inwestora, Qatar Investment Authority, który zainwestuje w firmę kwotę 125 mln dolarów. W wyniku transakcji Siemens i AES pozostaną głównymi udziałowcami firmy, posiadając w niej po 44 proc. udziałów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.