Jak maksymalnie wykorzystać powierzchnię dachu prosumenta
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 40 kWp, która powstała na dachu jednego z domów jednorodzinnych w Żernikach, została uznana za „najlepszą instalację domową” w konkursie Froniusa na najlepsze instalacje fotowoltaiczne z 2020 roku.
Za wykonanie nagrodzonej instalacji fotowoltaicznej odpowiada firma Eko-Solar z Brzegu. – Zgłosiła się do nas osoba, której dom zużywa około 30 MWh energii elektrycznej w ciągu roku, dlatego zdecydowaliśmy się zaproponować instalację o mocy 40 kWp – wyjaśnia na wstępie Tomasz Kaszuba, specjalista ds. zamówień publicznych w Eko-Solar.
Jak tłumaczy, zadanie wcale nie było łatwe, gdyż dach budynku, na którym zamontowano moduły, był dość skomplikowany, głównie ze względu na to, że połacie dachowe były zwrócone na południe, wschód i zachód.
– Miejsce połaci dachowych było mocno ograniczone, w szczególności dlatego, że naszym zadaniem była budowa instalacji o mocy aż 40 kWp – opowiada Tomasz Kaszuba.
Wykonawca zdecydował się na wykorzystanie modułów fotowoltaicznych o mocy 400 Wp, tak aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię dachów. Kluczowym aspektem był projekt samej instalacji.
– Mieliśmy do czynienia z modułami fotowoltaicznymi, których charakterystyka prądowo-napięciowa nie pozwalała na tworzenie długich łańcuchów – tłumaczy Tomasz Kaszuba.
Głównymi aspektami wyboru komponentów była moc i rozmiar modułów fotowoltaicznych, natomiast falowniki musiała charakteryzować przede wszystkim niezawodność.
Instalacja fotowoltaiczna w Żernikach została zbudowana w oparciu o trzy falowniki Froniu Symo 10.0-3-M.
Jak zaznacza Tomasz Kaszuba, moc DC instalacji wynosi 40 kWp, a moc AC instalacji sięga 30 kW.
– Tak znaczne przewymiarowanie tej instalacji jest spowodowane tym, że wykorzystaliśmy praktycznie wszystkie możliwe powierzchnie dachowe, które po analizie w programie PV SOL Premium okazały się korzystne pod kątem uzysków energetycznych: południe, wschód i zachód – podkreśla Tomasz Kaszuba.
W celu zarządzania energią i monitorowania produkcji energii, zużycia oraz wskaźników autokonsumpcji, wykorzystano dedykowany licznik energii Fronius Smart Meter 63A.
Do optymalizacji pracy całego systemu wykorzystano optymalizatory mocy Tigo, które są zamontowane bezpośrednio pod każdym modułem.
W sumie cała instalacja składa się ze 100 modułów fotowoltaicznych firmy Sunpower 400 Wp Maxeon 3.
– Są to moduły najwyższej klasy. Na czas montażu na rynku nie było modułów o większej mocy w danym rozmiarze. Należy podkreślić, iż moduły Sunpower charakteryzują się najwyższą sprawnością, niskimi współczynnikami temperaturowymi – charakteryzuje Tomasz Kaszuba.
Dzięki działaniom firmy Eko-Solar znacznie obniżono bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Planowane jest całkowite pokrycie zapotrzebowania na energię domowej infrastruktury.
– Szacujemy produkcję energii jest na poziomie 900 kWh/kWp/rok, ze względu na wędrujące zacienienie, i jest to dobry wynik, biorąc pod uwagę panujące tam warunki. Ten efekt jest maksymalnie wyciągnięty z możliwości tego budynku i panującego otoczenia – podsumowuje Tomasz Kaszuba.
DŁ
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.