Nowatorskie konstrukcje PV na dach pokryty membraną

Bardzo ograniczona nośność dachu membranowego wymusza na instalatorach poszukiwanie coraz lżejszych rozwiązań do bezinwazyjnego mocowania konstrukcji fotowoltaicznych.
Wychodząc naprzeciw potrzebom instalatorów gostyniński producent konstrukcji fotowoltaicznych – Energy5 – opracował i wdrożył nowe aerodynamiczne rozwiązania, które są klejone bądź zgrzewane do powierzchni dachu płaskiego pokrytego membraną.
Główną zaletą systemów klejonych jest brak ingerencji w pokrycie dachowe oraz bardzo małe obciążenie powierzchniowe, uzyskane dzięki zastosowaniu ciągłych szyn trapezowych, łączących rzędy modułów. Takie podejście gwarantuje pełną stabilność mocowania systemu fotowoltaicznego i pozwala na zredukowanie do minimum dodatkowego obciążenia konstrukcji dachu.
Energy5
Klejony system Aero S umożliwia ekspozycję modułów fotowoltaicznych w kierunku południowym, posiada dodatkowo osłony boczne i tylne, które skutecznie minimalizują oddziaływanie wiatru na konstrukcję. Klejony system Aero EW umożliwia zaś ekspozycję w kierunku wschodnim i zachodnim.
– Projekt systemu fotowoltaicznego na dach pokryty membraną musi zakładać zastosowanie rozwiązania, które nie przekracza dopuszczalnej nośności dachu oraz, z uwagi na jego szczelność, jest mocowane bezinwazyjnie. W naszych rozwiązaniach stawiamy przede wszystkim na niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania, dlatego przed dobraniem mocowania weryfikujemy nośność dachu – podkreśla Cezary Rutkowski, dyrektor techniczny Energy5.
– Do wykonania projektu konstrukcji klejonej na dach pokryty membraną niezbędna jest informacja o sposobie rozłożenia membrany na dachu. Dodatkowo w projekcie uwzględniany jest wiek i rodzaj membrany. Na podstawie zebranych informacji inżynier, odpowiedzialny za wykonanie projektu, przedstawia propozycję konstrukcji mocującej oraz schemat rozmieszczenia modułów – dodaje Cezary Rutkowski.
Warto podkreślić, że nośność dachu jest wyznaczana przy uwzględnieniu rodzaju podkonstrukcji dachu, pozwala ona na oszacowanie dopuszczalnego ciężaru całej instalacji fotowoltaicznej, jaki można ułożyć na pokryciu dachowym.
Niewłaściwie dobrane i źle złączone elementy mocowania mogą doprowadzić do powstawania punktów miejscowych przeciążeń, które mogą skutkować naruszeniem szczelności membrany bądź jej całkowitym zerwaniem. Kwestia odpowiedniego doboru systemu mocowania jest więc istotna z punktu widzenia trwałości i bezpieczeństwa użytkowego.
Pierwsza realizacja na konstrukcjach klejonych ENERGY5
Pierwszy system klejony – AERO S produkcji Energy5 został zamontowany w województwie wielkopolskim na dachu pokrytym membraną, wykonawcą inwestycji była poznańska firma SolarSpot.
Inwestorem instalacji fotowoltaicznej był Rolmako, producent maszyn rolniczych i części zamiennych. Podjęte przez firmę przedsięwzięcie jest motywowane troską o ochronę środowiska poprzez redukowanie emisji CO2. Odpowiedzialne społecznie przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na inwestycję w fotowoltaikę. Instalacja pozwala na pokrycie zapotrzebowania energetycznego firmy, nie emitując zanieczyszczeń do środowiska.
– Korzystając z wieloletniego doświadczenia, dostarczyliśmy naszemu inwestorowi system montażowy, dopasowany do wymogów konstruktorskich obiektu. Klejąc elementy konstrukcji do membrany, możemy znacząco ograniczyć obciążenie konstrukcji dachowej. Jest to częste wyzwanie montażowe pod względem nośności konstrukcji budynków – objaśnia Ryszard Czajka z firmy SolarSpot.
– Jako SolarSpot wykorzystujemy systemy inteligentnego kontrolowania obciążenia dla dachu płaskiego z zamontowaną fotowoltaiką. Głównym zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest zapewnienie jak największych oszczędności, nad czym pracował dział SolarSpot Biznes oraz dział projektowy przygotowując się do realizacji budynku Rolmako. Doświadczenie w pracy z pokryciem membranowym pozwoliło nam opracować sposób montażu dostępny w tej chwili dla wielu inwestorów w całej Polsce. Cieszymy się, że nasza wiedza może wspierać zadania stojące przed branżą fotowoltaiczną w najbliższych latach – dodaje Ryszard Czajka.
Zaawansowane prace badawcze dotyczące systemów klejonych na dach membranowy
Wdrożenie rozwiązań – Aero S i Aero EW klejonych lub zgrzewanych z powierzchnią dachu – było efektem długotrwałych prac badawczo-rozwojowych Zespołu Energy5 oraz ścisłej współpracy z renomowanym producentem pokryć membranowych. Wewnętrzne badania pozwoliły na opracowanie najtrwalszych połączeń tego typu.
Systemy klejone zostały dodatkowo poddane testom w tunelu aerodynamicznym, które potwierdziły bezpieczeństwo systemu oraz trwałość mocowania poprzez klejenie/zgrzewanie w warunkach obciążenia silnym wiatrem.
Badania systemów klejonych w tunelu aerodynamicznym.
Dostępne mocowania na dach membranowy
Na polskim rynku do montażu fotowoltaiki na dachach pokrytych membraną stosuje się głównie systemy balastowe. Projektowanie takich konstrukcji wymaga dużego doświadczenia i wiedzy w zakresie specyfiki podkonstrukcji dachu oraz jego pokrycia. Zbyt duży ciężar bloczków może spowodować przekroczenie nośności granicznej oraz pęknięcie czy nawet zerwanie pokrycia dachowego.
Często ze względu na specyfikę swojej powierzchni membrana jest klejona do podkonstrukcji w narożach i przy krawędziach dachu, co pozwala wyeliminować ryzyko jej zerwania podczas ssania i parcia wiatru. W środkowej części jest ona zazwyczaj mocowana mechanicznie za pomocą specjalnie dobranych kotew. Falująca w miejscu mocowania mechanicznego membrana może spowodować przesunięcie instalacji i doprowadzić do uszkodzenia, a nawet zerwania membrany.
Do tej pory firma Energy5 proponowała instalatorom na dachy membranowe wyłącznie systemy balastowe – Aero S lub Aero EW. Montaż tych konstrukcji odbywa się bez ingerencji w pokrycie dachu, dzięki zastosowaniu bloczków betonowych.
Kluczową rolę w doborze konstrukcji balastowych pełni dobór odpowiedniego obciążenia. Jego wartość jest każdorazowo indywidualnie obliczana do każdego dachu przy uwzględnieniu konstrukcji dachu, nośności, wysokości budynku oraz stref wiatru i śniegu.
Zastosowanie tego rodzaju konstrukcji wymaga więc podjęcia współpracy z firmą, taką jak Energy5, która posiada specjalistyczny zespół projektowy.
– Wdrożenie nowatorskich systemów: Aero S – klejonego oraz Aero EW – klejonego, pozwoli na montaż fotowoltaiki na dachach, na których do tej pory nie było to możliwe. Przewagą nowych systemów aerodynamicznych klejonych lub zgrzewanych do powierzchni dachu jest wyeliminowanie zbędnego obciążenia balastem. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się na dachach, których nośność jest znacznie ograniczona – mówi Piotr Żbikowski, prezes zarządu Energy5.
Energy5 – certyfikowany dostawca konstrukcji fotowoltaicznych
Energy5 specjalizuje się w produkcji oraz projektowaniu konstrukcji fotowoltaicznych do budowy mikroinstalacji, jak i elektrowni fotowoltaicznych. Nowatorskie podejście projektowe oraz bogate doświadczenie eksperckie pozwoliło firmie zdobyć zaufanie ponad 600 Klientów.
Energy5, jako pierwszy i jedyny producent konstrukcji fotowoltaicznych, wprowadził do obrotu zestaw wyrobów, które posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Dokument potwierdza spełnienie najbardziej zaawansowanych rozwiązań, wykraczających poza rozwiązania stosowane w ramach obowiązującej normy zharmonizowanej PN-EN 1090-1. Upoważnia on firmę do sporządzania krajowej deklaracji właściwości użytkowych i znakowania wyrobu znakiem budowlanym B.
Roczne moce produkcyjne Energy5 wynoszą 1 GW konstrukcji naziemnych i 300 MW konstrukcji dachowych, przetestowanych zgodnie z wszystkimi obowiązującymi przepisami.
artykuł sponsorowany