Polenergia i PSE zmieniły moce przyłączeniowe dla projektów offshore
![Polenergia i PSE zmieniły moce przyłączeniowe dla projektów offshore](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/post/104770/d-104770-mid_rect-63e12ddeb3fdb-Equinor-411111.png)
Polenergia poinformowała o uzgodnieniu nowych warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dla dwóch projektów morskich farm wiatrowych, MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, realizowanych przez wspólnie z norweskim Equinorem.
Umowa przyłączeniowa w zakresie projektu MFW Bałtyk II została zawarta z PSE w roku 2013 i obejmowała przyłączenie do sieci farmy wiatrowej o mocy 240 MW. Przyłączenie ma nastąpić w lokalizacji Słupsk/Wierzbięcino.
Z kolei umowa przyłączeniowa w zakresie projektu MFW Bałtyk III została zawarta z PSE w roku 2014 i obejmuje przyłączenie do sieci farmy wiatrowej o mocy 1200 MW. Przyłączenie ma nastąpić w tej samej lokalizacji.
Teraz Polenergia informuje o uzgodnieniu z PSE nowych warunków przyłączenia dla tych projektów.
Należąca do Polenergii i Equinor spółka MFW Bałtyk II sp. z o.o. rozwijająca projekt morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk II uzyskała od PSE nowe warunki przyłączenia obejmujące moc przyłączeniową 720 MW, czyli znacznie wyższą od przyjętej wcześniej mocy 240 MW.
Jednocześnie obniżona ma zostać moc przyłączeniowa dla projektu morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk III – z 1200 MW do 720 MW.W ten sposób łączna moc obu projektów nie ulegnie zmianie.
W tych projektach 50 proc. udziałów ma oprócz Polenergii norweski koncern paliwowy Equinor. Inwestorzy planują osiągnięcie etapu gotowości do budowy do 2023 roku.
W ubiegłym miesiącu Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały z Polenergią umowę o przyłączenie trzeciej morskiej farmy wiatrowej, której moc ma wynieść aż 1560 MW.
Umowę z PSE zawarła w dniu 29 stycznia spółka celowa MFW Bałtyk I S.A., w której Polenergia i Equinor posiadają również po 50 proc. udziałów.
Przyłączenie farmy wiatrowej MFW Bałtyk I do krajowego systemu elektroenergetycznego ma nastąpić za pośrednictwem przyszłej stacji elektroenergetycznej w sąsiedztwie stacji Słupsk.
W ubiegłym roku Polenergia i Equinor sfinalizowały w ramach projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III badania dna morskiego w celu wykrycia potencjalnych niewybuchów.
Celem badań było wykrycie i neutralizacja potencjalnych niewybuchów lub innych obiektów, które mogą zagrozić bezpieczeństwu planowanych prac związanych z posadowieniem turbin wiatrowych.
Nie wykryto żadnych obiektów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla budowy morskiej farmy wiatrowej, a na obszarze wokół zlokalizowanego w okolicy wraku ustanowiono strefę bezpieczeństwa w celu zapewnienia jego ochrony i spokoju.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.