Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne coraz popularniejsze w Polsce
W świadomości wielu inwestorów ogrzewanie elektryczne jest stosunkowo drogie. W rzeczywistości to komfortowe i ekologiczne ogrzewanie domu, które świetnie współpracuje z technologiami OZE, w tym z fotowoltaiką.
Zalety ogrzewania elektrycznego
Zastosowanie kotła elektrycznego niesie za sobą wiele zalet. Należą do nich m.in.:
- Niskie koszty inwestycyjne – instalacja grzewcza elektryczna jest tańsza od tej opartej na paliwach stałych, gazie czy oleju. Nie ma tu obowiązku budowy komina, wkładu kominowego czy tworzenia przyłącza gazowego. Wystarczy odcinek sieci zasilającej łączącej linię elektroenergetyczną z instalacją elektryczną, a więc przyłącze, które znajduje się w każdym budynku. Konkurencyjna jest też sama cena kotła elektrycznego (np. kotły renomowanego producenta Kospel są dostępne w przystępnych cenach).
- Niskie koszty eksploatacji – kotły elektryczne sprawdzają się zwłaszcza w budynkach po termomodernizacji (ok. 70 kWh/m².). Ponadto optymalnie wybrana taryfa energetyczna (np. G12 lub G12W) pozwala na obniżenie wysokości rachunków za prąd. W połączeniu z odpowiednio dobraną instalacją PV ogrzewanie elektryczne jest bardzo tanie.
- Bezpieczeństwo eksploatacji – kotły elektryczne są w pełni bezpieczne. W przeciwieństwie do kotłowni na tradycyjne paliwa instalacja elektryczna nie stwarza ryzyka zatrucia tlenkiem węgla.
- Prosty montaż i komfortowa obsługa – kocioł na prąd wystarczy wpiąć do instalacji elektrycznej. Jego bezobsługowa praca to większy komfort. Najlepsze urządzenia na rynku są wyposażone w sterowanie internetowe czy pogodowe (dobrym przykładem są tutaj kotły Kospel EKCO.MN3 i EKD.M3).
- Estetyka – instalacja kotła elektrycznego nie wymaga zagospodarowania specjalnych pomieszczeń. Estetyczny wygląd obudowy kotła sprawia, że można go zamontować na ścianie w kuchni, salonie czy przedpokoju, gdzie łatwo dopasujemy go do aranżacji.
- Ekologia – energia elektryczna nie zanieczyszcza środowiska. Zwłaszcza jeśli pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE).
Mikroelektrownia fotowoltaiczna i ogrzewanie elektryczne
W polskich warunkach atmosferycznych z każdego 1 kWp mocy mikroinstalacji słonecznej można wytworzyć do 1000 kWh. Jako że przeciętne zużycie energii polskiej rodziny na potrzeby oświetlenia, AGD i RTV najczęściej wynosi ok. 3000 kWh/rocznie, wystarczy zamontować instalację o mocy 3-5 kWp, która rozpocznie dostarczanie darmowego prądu do naszego domu. Jeśli decydujemy się również na wykorzystanie prądu do ogrzewania, konieczna jest inwestycja w instalację o większej mocy np. 10 kWp.
Jak wykorzystać energię elektryczną produkowaną latem do ogrzewania domu zimą?
Na magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii pozwala program Prosument. Aż 80% oddanych nadwyżek możemy następnie bezpłatnie odebrać, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną. W ten sposób z systemu elektroenergetycznego możemy stworzyć akumulator energii i zimą odebrać darmową energię, którą wytworzyliśmy kilka miesięcy wcześniej.
Co w przypadku, jeśli mamy dom starego typu?
W budynku wyposażonym w instalację grzewczą wykorzystującą paliwa typu ekogroszek czy pellet również warto zainwestować w kocioł elektryczny. Dlaczego? Kocioł elektryczny umożliwia wykorzystanie nadwyżek energii, co pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
W przypadku nowego domu, zwłaszcza w budynku energooszczędnym, ogrzewanie kotłem elektrycznym warto rozważyć na początku decyzji o budowie, dobierając odpowiednio moc instalacji PV. Połączenie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej z kotłem elektrycznym gwarantuje niskie koszty ogrzewania.
Kocioł elektryczny do ogrzewania domu
Dlatego, jeśli już decydujemy się na instalację fotowoltaiczną, warto rozważyć ogrzewanie domu kotłem elektrycznym. Dzięki temu koszty inwestycji zwracają się jeszcze szybciej. Kluczowe, aby postawić na kotły elektryczne najwyższej jakości, które gwarantują bezobsługową pracę i komfortową obsługę. Takie kotły w swojej ofercie ma firma Kospel, produkująca również m.in. pompy ciepła do c.w.u., podgrzewacze wody, wymienniki i bufory.
Najprostsze kotły elektryczne, które znakomicie nadają się do współpracy z fotowoltaiką, to modele EKCO.LN3. To urządzenia grzewcze o mocy 4-24 kW (230-400 V), z automatyczną modulacją mocy i wbudowaną pompą obiegową. Większy komfort obsługi dają kotły EKCO.MN3 i M3. Te z kolei są dodatkowo wyposażone w sterowanie pogodowe z możliwością zarządzania przez internet.
W zależności od potrzeb w ofercie firmy Kospel znajdziemy kotły elektryczne o mniejszej lub większej mocy. Kotły te doskonale wpisują się w schemat efektywnego i ekologicznego ogrzewania domu energią elektryczną – najlepiej produkowaną na użytek własny przez domową mikroinstalację fotowoltaiczną.
artykuł sponsorowany