Pierwsza turbina na największej farmie wiatrowej na Bałtyku

Pierwsza turbina na największej farmie wiatrowej na Bałtyku
Vattenfall

Szwedzka grupa energetyczna Vattenfall poinformowała o zainstalowaniu pierwszej turbiny na morskiej farmie wiatrowej Kiegers Flak o docelowej mocy 600 MW.  Po uruchomieniu będzie to największa farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim. Koszt inwestycji jest szacowany na 1,1-1,3 mld euro.

W maju 2002 r. szwedzki koncern energetyczny Vattenfall informował o zainstalowaniu w ramach projektu Kriegers Flak pierwszego, ważącego 800 ton fundamentu.

Na miejscu inwestycji zainstalowanych zostanie w sumie 71 tzw. monopali, które wyprodukuje firma EEW-SPC z Rostoku i za których montaż odpowiada Van Oord. Następnie zamontowane zostaną na nich elementy podtrzymujące wieże wiatrowe, które dostarczy Bladt Industries.

REKLAMA

W skład farmy wiatrowej wejdą 72 elektrownie wiatrowe o jednostkowej mocy 8,4 MW, które dostarczy największy na świecie producent morskich turbin Siemens Gamesa.

Elektrownie wiatrowe będą zlokalizowane w odległości około 15-40 kilometrów od duńskiego wybrzeża na powierzchni ok. 132 km2.

Dostawca turbin, które wejdą w skład farmy wiatrowej Kriegers Flak, wybrał jako bazę do jej budowy port Ronne na wyspie Bornholm. 

Teraz Vattenfall poinformował o zainstalowaniu pierwszej elektrowni wiatrowej, podając, że proces instalacji wieży, gondoli i łopat zajmuje przeciętnie około 14 godzin.

Pierwsza elektrownia wiatrowa na Kriegers Flak ma rozpocząć oddawanie energii do sieci już w najbliższych dniach. Umożliwia to przyznana w ubiegłym tygodniu przez duńskiego regulatora rynku energetycznego koncesja na produkcję energii.

Uruchomienie całej farmy wiatrowej Kriegers Flak ma nastąpić do końca tego roku. Inwestor nie podaje prognozowanej produkcji energii, informując jedynie, że farma wiatrowa będzie wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zużyciu około 600 tys. duńskich gospodarstw domowych, czyli 23 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Danii. 

Vattenfall szacuje, że uruchomienie tej farmy wiatrowej będzie oznaczać zwiększenie produkcji energii wiatrowej w Danii w skali roku o około 16 proc.

Farma wiatrowa Kiegers Flak będzie częścią duńsko-niemieckiego interkonektora. W ten sposób produkowana przez nią energią będzie mogła płynąć zarówno do Danii jak i do Niemiec. 

Kriegers Flak będzie kolejną z farm wiatrowych uruchomionych przez Vattenfall u wybrzeży Danii. Ostatnia farma wiatrowa Horns Rev 3 o mocy 407 MW została oddana do użytku w 2018 roku w duńskiej części Morza Północnego, w odległości 25-40 kilometrów od wybrzeża. Składają się na nią turbiny o jednostkowej mocy 8,3 MW.

Ponadto szwedzka grupa energetyczna zbuduje w duńskiej części Morza Północnego farmy wiatrowe Vesterhav Syd oraz Vesterhav Nord o łącznej mocy 350 MW. W tych inwestycjach zostaną wykorzystane turbiny o jednostkowej mocy 8,4 MW. W ubiegłym miesiącu duński regulator zatwierdził dokumenty związane z budową i oceną środowiskową dla tych projektów.

REKLAMA

Po uruchomieniu Kiegers Flak będzie jednocześnie największą farmę wiatrową w duńskim systemie elektroenergetycznym – do czasu realizacji jeszcze większego projektu Thor o docelowej mocy szacowanej obecnie na 800-1000 MW, który będzie zlokalizowany w duńskiej części Morza Północnego.

O prawa do realizacji tego projektu ubiegają się m.in. RWE, Total, Iberdrola czy Orsted. Swoją ofertę złożył też Vattenfall.

Inwestycja zostanie zrealizowana w odległości około 20 km od duńskiego wybrzeża. Jej koszt szacowany jest na 15,5 mld duńskich koron, czyli ok. 9,5 mld zł.

Zgodnie z warunkami przyjętymi przez duńskie władze, przyłączenie farmy wiatrowej Thor do sieci będzie mogło nastąpić po 1 stycznia 2025 r., a produkcja energii powinna się rozpocząć do końca 2027 r.

Największe inwestycje wiatrowe na Bałtyku

Obecnie nadal największa na Morzu Bałtyckim jest uruchomiona kilka lat temu duńska farma wiatrowa Anholt o mocy 400 MW, składająca się ze 111 turbin Siemensa o jednostkowej mocy 3,6 MW.

W 2020 roku w niemieckiej części Morza Bałtyckiego została oddana do użytku wybudowana przez E.ON i Equinor morska farma wiatrowa Arkona, której moc sięga 385 MW.

W niemieckiej części Bałtyku uruchomiono też w ubiegłym roku farmę wiatrową Wikinger o mocy 350 MW, której CAPEX wyniósł 1,4 mld euro i która należy do hiszpańskiej Iberdroli. Ta inwestycja jest zlokalizowana około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmuje powierzchnię 34 km2. 

Iberdrola zabezpieczyła ponadto w ostatniej niemieckiej aukcji dla offshore prawa do budowy na Bałtyku farm wiatrowych o łącznej mocy 486 MW.

Jeszcze większe farmy wiatrowe mogą powstać w polskiej części Morza Bałtyckiego. 

Plany budowy morskich farm wiatrowych na 1,2 GW w polskiej części Bałtyku ma Polenergia współpracująca z Equinor (obie firmy mają we wspólnych projektach po 50 proc. udziałów), Orlen chce wybudować farmę wiatrową o mocy 1,2 GW, a PGE zadeklarowało budowę do 2025 r. morskich wiatraków o łącznej mocy 1 GW, a także 2,5 GW do roku 2030.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.