Te województwa dostaną dotacje na transformację energetyczną
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaproponowało podział unijnych środków dla regionów, których gospodarki mogą stracić na odchodzeniu od spalania paliw kopalnych. Źródłem dotacji na transformację naszych regionów węglowych ma być unijny Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, którego największym beneficjentem w Unii Europejskiej będzie Polska.
Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) jest nowym instrumentem finansowym w ramach polityki spójności służącym zapewnieniu wsparcia obszarom zmagającym się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z transformacji w dążeniu przez Unię Europejską do osiągnięcia neutralności klimatycznej. FST zapewni finansowanie przede wszystkim w formie dotacji.
Fundusz ma umożliwić wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 r. – łagodząc skutki tego procesu, które będą ponosić europejskie regiony, których gospodarki są uzależnione od wydobycia paliw kopalnych i produkcji energii z ich wykorzystaniem.
Dostęp do finansowania będą mieć wszystkie państwa Unii Europejskie, ale środki będą skoncentrowane na regionach, przed którymi stoją największe wyzwania: o wysokiej emisji dwutlenku węgla czy intensywnie wykorzystujących paliwa kopalne – czyli węgiel brunatny, torf i łupki bitumiczne. Przy podziale środków brana pod uwagę jest zamożność poszczególnych państw UE.
Wysokość budżetu FST ewoluowała w toku negocjacji między instytucjami unijnymi i państwami członkowskimi. Ostatnia propozycja mówiła o wydaniu na ten cel ze środków UE kwoty 7,5 mld euro. Według ostatnich informacji do Polski miałoby trafić najwięcej pieniędzy – 27 proc. budżetu FST, czyli około 2 mld euro.
FST ma być jednak tylko częścią pieniędzy wydanych przez Unię Europejską w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji. Środki na ten cel będą pochodzić także z programu Invest EU, ponadto zostaną udostępnione przez skupiający się na finansowaniu projektów związanych z gospodarką niskoemisyjną Europejski Bank Inwestycyjny.
W sumie z około 100 mld euro na sprawiedliwą transformację Unii Europejskiej około 27 mld euro w różnych formach finansowania może przypaść Polsce. Tym samym będziemy największym beneficjentem tego programu. Kolejne kraje dostaną znacznie mniej. Niemcy mają dostać około 11,7 mld euro, Rumunia ok. 10 mld euro, a Francja ok. 5,4 mld euro.
Najwięcej pieniędzy dla Śląska
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało, jak chce podzielić środki na transformację, informując o kwocie z FST dla Polski w wysokości 3,8 mld euro. Obok tych pieniędzy do naszych regionów węglowych ma trafić także 560 mln euro z funduszu spójności, co daje razem budżet 4,411 mld euro.
Resort kierowany przez Tadeusza Kościńskiego zaproponował podział tych środków na poszczególne województwa.
Pieniądze z FST ma otrzymać sześć województw: śląskie (2 066 mld euro), łódzkie (344 mln euro), małopolskie (247 mln euro), lubelskie (248 mln euro), dolnośląskie (556 mln euro) i wielkopolskie (387 mln euro).
Ministerstwo zaproponowało jednocześnie podział środków w ramach programów regionalnych z budżetu UE 2021-2027, które do tej pory były ważnym źródłem finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną w poszczególnych województwach.
Tutaj największym beneficjentem ma być również województwo śląskie, które ma otrzymać w ramach swojego RPO do podziału 2,365 mld euro. Kolejne będą województwa: lubelskie (1,768 mld euro), podkarpackie (1,661 mld euro), mazowieckie (1,67 mld euro), łódzkie (1,631 mld euro), małopolskie (1,541 mld euro) i kujawsko pomorskie (1,475 mld euro).
Najmniej środków w ramach RPO trafi do woj. opolskiego (736 mln euro), lubuskiego (736 mln zł) i na Dolny Śląsk (870 mln euro).
W sumie łączna wartość środków w ramach RPO dla wszystkich województw wyniesie 28,42 mld euro, z czego 25 proc. trafi do puli rezerwowej, która zostanie podzielona na późniejszym etapie.
Dodatkowe środki z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 dostaną wschodnie województwa, które podzielą między siebie alokację 2,508 mld euro.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o