Orsted zamawia największe elektrownie wiatrowe na świecie

Orsted zamawia największe elektrownie wiatrowe na świecie
GE

Duński koncern energetyczny zainstaluje na wielkiej farmie wiatrowej, którą zbuduje u wybrzeży USA, największe na świecie elektrownie wiatrowe. Wyprodukuje je amerykański General Electric.

GE poinformował o pozyskaniu kontraktu na dostawę i serwisowanie turbin na farmie wiatrowej o nazwie Ocean Wind, o docelowej mocy 1,1 GW, którą w odległości kilkunastu mil od wybrzeży amerykańskiego stanu New Jersey zbuduje duńska grupa energetyczna Orsted.

W tym projekcie mają zostać wykorzystane turbiny Haliade o jednostkowej mocy sięgającej 12 MW z możliwością optymalizacji do 13 MW. Pojedynczy obrót łopat takiej turbiny oznacza wytworzenie energii w ilości pokrywającej dzienne zapotrzebowanie przeciętnego amerykańskiego gospodarstwa domowego.

REKLAMA

Zgodnie z planami duńskiego koncernu farma wiatrowa Ocean Wind ma być gotowa do końca 2024 roku. Orsted nie podaje prognozowanej rocznej produkcji energii, informuje natomiast, że Ocean Wind będzie wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 500 tys. amerykańskich gospodarstw domowych.

Orsted

Obecnie instalowane, największe morskie elektrownie wiatrowe liczą po 9,5 MW, a ich dostawy oferuje duński Vestas, który ostatnio sfinalizował przejęcie producenta morskich turbin MHI-Vestas, w którym Duńczycy posiadali z japońskim MHI po połowę udziałów.

Model elektrowni wiatrowej o mocy 13 MW GE testuje już jednak w Rotterdamie, a dostawy takich turbin do komercyjnych projektów powinny ruszyć w roku 2023.

REKLAMA

Ostatnio turbina GE testowana w Holandii pobiła dzienny rekord produkcji energii, wytwarzając w ciągu 24 godzin 312 MWh energii elektrycznej. Rekord wcześniejszej wersji o jednostkowej mocy 12 MW wynosił 288 MWh. 

Turbiny GE Haliade o jednostkowej mocy 13 MW zostaną wykorzystane m.in. w dwóch z trzech etapów największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank, która powstanie na Morzu Północnym w odległości 130 km od brytyjskiego wybrzeża. W każdym z trzech etapów powstaną elektrownie wiatrowe o łącznej mocy po 1,2 GW.

Inwestorami w dwóch pierwszych etapach Dogger Bank są norweski Equinor (40 proc.), brytyjski SSE Renewables (40 proc.) oraz włoski Eni (20 proc.). W trzecim etapie Equinor i SSE Renewables mają po 50 proc. udziałów.

Niedawno GE zapowiedział, że moc turbiny Haliade zostanie podniesiona do 14 MW. Turbiny o takiej mocy mają wejść w skład trzeciego etapu projektu Dogger Bank C, którego finansowanie ma zostać zamknięte pod koniec przyszłego roku.

Montaż turbin na Dogger Bank C ma się rozpocząć w 2025 r. i powinien się zakończyć w kolejnym roku. Wcześniej, w 2023 r., ma ruszyć montaż pierwszych turbin o mocy jednostkowej 13 MW w etapie Dogger Bank A.

Po uruchomieniu całej farmy wiatrowej Dogger Bank ma ona wytwarzać energię w ilości 18 TWh energii elektrycznej roczne, co odpowiada zapotrzebowaniu 5 proc. brytyjskich gospodarstw domowych.

Plany wprowadzenia na rynek w najbliższych latach elektrowni wiatrowej o mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika 222 metry z możliwością optymalizacji do 15 MW ma obecnie największy na świecie producent morskich turbin – pod względem zrealizowanych dostaw – Siemens Gamesa Renewable Energy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.