Siemens opracuje elektrownię wiatrową ze zintegrowanym elektrolizerem

Siemens opracuje elektrownię wiatrową ze zintegrowanym elektrolizerem
Siemens Gamesa Renewable Energy

Największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa Renewable Energy we współpracy z Siemens Energy opracuje technologię łączącą produkcję energii wiatrowej z wytwarzaniem zielonego wodoru. Wykorzysta w tym celu gigantyczną elektrownię wiatrową, którą dopiero chce wprowadzić na rynek.

Realizowany przez spółki Siemensa projekt morskiej elektrowni wiatrowej ze zintegrowanym elektrolizerem zakłada uruchomienie pełnoskalowego prototypu w latach 2025-26.

Do tego czasu Siemens Gamesa Renewable Energy ma wydać na to przedsięwzięcie 80 mln euro, a Siemens Energy dołoży 40 mln euro.

REKLAMA

W projekcie zostanie wykorzystana największa morska turbina, której wprowadzenie na rynek SGRE zapowiedział w ubiegłym roku. Chodzi o model o jednostkowej mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika 222 metry. Dostawy pierwszych tego rodzaju turbin do komercyjnych projektów mają się rozpocząć w roku 2024. 

Elektrolizer ma zostać umieszczony w podstawie wieży elektrowni wiatrowej. Takie rozwiązanie ma prowadzić do obniżenia kosztów wytwarzania zielonego wodoru.

REKLAMA

Obecnie Siemens Gamesa prowadzi już testy elektrowni wiatrowej zasilającej bezpośrednio elektrolizer. Projekt jest realizowany w Brande w zachodniej Danii i wykorzystano w nim jedną z pracujących tam turbin, której moc sięga 3 MW i która zasila elektrolizer o mocy 400 kW.

Siemens podkreśla, że obecnie wodór odpowiada za około 1,7 proc. energii konsumowanej na świecie, jednak jego produkcja w 99-procentach wiąże się z emisjami gazów cieplarnianych.

Zastąpienie procesów produkcyjnych, w których powstają emisje CO2, wytwarzaniem czystego wodoru w elektrolizerach, w skali globalnej będzie wymagać według Siemensa dostarczenia energii elektrycznej generowanej przez elektrownie wiatrowe o mocy aż 820 GW, czyli o 26 proc. większej niż obecny, zainstalowany na całym świecie potencjał energetyki wiatrowej.

Niemiecki koncern ocenia, że rosnące zapotrzebowanie na czysty wodór może sprawić, że do roku 2050 będą potrzebne w celu jego zaspokojenia inwestycje w odnawialne źródła energii o mocy od 1 TW nawet do 4 TW.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.