Orsted sprzedaje udziały w morskich wiatrakach za 2,15 mld euro

Orsted sprzedaje udziały w morskich wiatrakach za 2,15 mld euro
Orsted

Duński koncern energetyczny będący globalnym liderem w budowie farm wiatrowych na morzu poinformował o sprzedaży udziałów w projekcie offshore, który jest realizowany u wybrzeży Tajwanu.

Konsorcjum kanadyjskiego funduszu Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ) oraz funduszu Cathay PE kupiło od Orsted 50 proc. udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej Greater Changhua 1 o docelowej mocy 605 MW.

Wartość transakcji wynosi około 16 mld duńskich koron, czyli ok. 2,15 mld euro. Pieniądze mają trafić na konto duńskiego koncernu energetycznego w latach 2021-22 i nie wpłyną na wyniki Orsted za 2020 r.

REKLAMA

Ten projekt wraz z drugim etapem, na który złożą się elektrownie wiatrowe o mocy 295 MW, ma być gotowy w 2022 r. Farmy wiatrowe Changhua 1 i 2 będą zlokalizowane w odległości ok. 33-60 km od tajwańskiego wybrzeża.

Duńska grupa energetyczna posiada już u wybrzeży Tajwanu farmę wiatrową Formosa 1, która została wybudowana w roku 2019 i której moc sięga 128 MW.

Orsted realizuje tam także projekty Greater Changhua 2b i 4 o łącznej mocy 920 MW, w przypadku których finalne decyzje inwestycyjne mają zostać podjęte w roku 2023 r., a produkcja energii ma się rozpocząć dwa lata później.

REKLAMA

W lipcu br. Duńczycy ogłosili umowę CPPA na sprzedaż energii z farm wiatrowych Greater Changhua 2b i 4, która ma być największym w dotychczasowej historii rynku OZE tego rodzaju kontraktem.

Umowa została zawarta z tajwańskim koncernem TSMC, który w okresie 20 lat będzie odbierać całą generację z tych farm wiatrowych po z góry ustalonej cenie. Orsted zaznaczał, że warunki sprzedaży energii wynegocjowane z TSMC są korzystniejsze niż zabezpieczone pierwotnie w aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, która odbyła się na Tajwanie w połowie 2018 roku

Tajwańskie władze przyznały umowy przyłączeniowe dla projektów offshore o łącznej mocy 3,836 GW, z czego 738 MW miało powstać do roku 2020, a 3,098 MW w latach 2021-25.

Aktywny na tajwańskim rynku offshore jest także niemiecki deweloper Wpd, który uzyskał tam umowy przyłączeniowe dla morskich wiatraków o łącznej mocy 1058 MW. Pierwsze wiatraki o łącznej mocy 360 MW miały zostać uruchomione w roku 2020, a kolejne o mocy 348 MW rok później.

Do postawienia wiatraków u wybrzeży Tajwanu szykują się też duński fundusz Copenhagen Infrastructure Partners, chiński China Steel Corporation, państwowy koncern Taipower, który odpowiada również za przyłączenia wiatraków innych deweloperów, a także realizujący wspólnie projekt o mocy 300 MW deweloperzy Yushan Energy oraz Northland Power.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.