Hiszpanie uruchomili magazyn energii w niszowej technologii

Hiszpanie uruchomili magazyn energii w niszowej technologii
E22

Hiszpański koncern energetyczny Naturgy uruchomił w pobliżu jednej ze swoich farm wiatrowych bateryjny magazyn energii bazujący na niestosowanej dotąd szerzej w komercyjnych projektach technologii przepływowych baterii wanadowych. Wcześniej w tym miesiącu instalacja wykonana w technologii wanadowej powstała również w Szkocji.

Instalacja bazująca na technologii VRF (Vanadium Redox Flow) została uruchomiona w sąsiedztwie farm wiatrowych w pobliżu miejscowości Zamora w regionie Kastylia i León na wschodzie Hiszpanii. Instalacja posiada moc 250 kW, która może być generowana w czasie do 2,5 godziny.

Zadaniem magazynu będzie gromadzenie nadwyżek energii produkowanej przez turbiny wiatrowe i oddawanie jej do sieci w razie potrzeby.

REKLAMA

Projekt ma pilotażowy charakter. Naturgy i dostawca technologii – firma E22 – będą przez rok analizować działanie magazynu i wykorzystanie go do świadczenia określonych usług w celu wspomagania pracy sieci elektroenergetycznej.

Na razie baterii wykonanych w tej technologii nie ma zbyt wiele, a inwestorzy działający na rynku magazynów energii częściej decydują się na instalacje bazujące na technologii litowo-jonowej. Jednak technologia wanadowa posiada istotne przewagi nad dominującą na rynku technologią Li-Ion.

Do zalet jej technologii – w porównaniu do magazynów bazujących na technologii litowo-jonowej czy kwasowo-ołowiowej – należy możliwość długoterminowego magazynowania i teoretycznie nieskończona liczba cykli ładowania, a także większe bezpieczeństwo i 100-procentowy recykling zastosowanych komponentów.

Jeden z największych magazynów energii bazujących na technologii wanadowej zbudowała w chińskiej prowincji Hubei w ubiegłym roku kanadyjska firma VRB Energy. Kanadyjczycy informowali wówczas o zakończeniu pierwszego etapu tej inwestycji, na który złożył się magazyn o mocy 3 MW i pojemności 12 MWh. Docelowo cały projekt zakłada osiągnięcie parametrów 10 MW i 40 MWh. Od stycznia 2019 roku kanadyjska firma nie informowała jednak o dalszych postępach jeśli chodzi o tę inwestycję. Jak na razie kanadyjska firma zrealizowała wanadowe magazyny energii o pojemności ponad 30 MWh.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Technologię magazynów wanadowych oferuje również firma Invinity, która powstała w wyniku połączenia firm redT oraz Avalon Battery i która w tym miesiącu informowała o dostarczeniu dla przedsiębiorstwa wodociągowego Scottish Water magazynu złożonego z przepływowych ogniw wanadowych o pojemności 0,8 MWh. Zadaniem instalacji znajdującej się w Perth w Szkocji będzie gromadzenie nadwyżek energii z należącej do Scottish Water instalacji PV o mocy 1 MW.

Znacznie większą instalację bazującą na technologii przepływowych ogniw wanadowych Invinity realizuje w australijskim stanie Południowa Australia, gdzie powstanie magazyn energii o pojemności 8 MWh. Ta instalacja będzie gromadzić nadwyżki energii z uruchamianej w pobliżu elektrowni PV o mocy 6 MWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.