Energa zbuduje stacje ładowania, ale ich operatora wyznaczy URE
W Koszalinie powstają pierwsze stacje ładowania, jakie Energa Operator buduje przy współpracy z samorządami w ramach obowiązku wynikającego z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
W sumie w planach Energi jest wybudowanie w Koszalinie jeszcze w tym roku 26 stacji ładowania, a 27. powstanie na początku przyszłego roku. Każda będzie posiadać moc 22 kW i zostanie wyposażona w dwa punkty ładowania.
Poza Koszalinem Energa Operator zrealizuje tego typu inwestycje na terenie siedmiu innych miast. Będą to Gdynia (10 stacji ładowania), Elbląg (27), Płock (do 25), Włocławek (29), Toruń (46), Olsztyn (47) oraz Gdańsk (69).
Lokalizacja stacji uzgodniona została z władzami poszczególnych gmin. Przy wyborze kierowano się czynnikami takimi jak nasilony ruch pojazdów, obecność galerii i pasaży handlowych, dworców oraz węzłów komunikacyjnych, a także obiektów rekreacyjnych.
Innym kryterium była gęstość zaludnienia, dlatego wybierano najbardziej optymalne punkty w dzielnicach mieszkalnych. Wybór miejsc, w których powstaną stacje, poprzedziły również konsultacje społeczne.
Energa przypomina, że zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych samorządy powinny posiadać na swoim terenie określoną liczbę punktów ładowania pojazdów elektrycznych.
To, ile urządzeń powinno znaleźć się w danym mieście do końca marca 2021 roku, określa stosunek liczby mieszkańców do liczby zarejestrowanych samochodów i ich przelicznika na każdy tysiąc mieszkańców.
Dla przykładu miejscowość od 100 tys. mieszkańców, w której zarejestrowanych jest 60 tys. samochodów, z czego 400 przypada na każdy tysiąc mieszkańców, powinna mieć 60 punktów ładowania.
Po zakończeniu montażu zarówno w Koszalinie, jak też w innych miastach, Energa Operator będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie odpowiednich testów i uzyskanie opinii rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Będzie musiała również złożyć wniosek o przeprowadzenie badania stacji do Urzędu Dozoru Technicznego.
Natomiast za ostateczne uruchomienie i oddanie stacji do użytku, m.in. poprzez zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, odpowiedzialni będą tzw. Operatorzy Ogólnodostępnych Stacji Ładowania, których wskaże Urząd Regulacji Energetyki.
Po wyznaczeniu OOSŁ Energa Operator przekaże stacje w poszczególnych miastach w ich zarządzanie na podstawie stosownych umów.
Energa Operator zapewnia, że dąży do tego, aby ze stacji ładowania można było korzystać jeszcze przed końcem marca 2021 roku.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.