Enea reorganizuje segment OZE

Nowa spółka przejmie zarządzanie aktywami w obszarze energetyki odnawialnej w grupie Enea. Koncern energetyczny z siedzibą w Poznaniu znacząco zwiększył w ostatnich latach produkcję zielonej energii, przejmując bloki biomasowe w elektrowni w Połańcu. Potencjał pozostałych źródeł OZE w grupie Enea pozostaje nadal skromny.
Spółka Enea Nowa Energia z siedzibą w Radomiu, do której zadań należy zarządzanie i rozwój projektami opartymi na odnawialnych źródłach energii, weszła w kolejny etap prac organizacyjnych. Włączono do niej aktywa rozwijane do tej pory w ramach Segmentu OZE w spółce Enea Wytwarzanie.
Spółką Enea Nowa Energia kieruje Tomasz Siwak, który wcześniej pełnił m.in. funkcję prezesa PGE Energia Odnawialna.
– Proces organizacji spółki przebiega zgodnie z planem, jaki zaprezentowaliśmy w chwili ogłoszenia jej powstania. Spółka ma już wszystkie niezbędne aktywa, aby realizować strategię pozyskiwania kolejnych źródeł odnawialnej energii. Przed nami finisz prac organizacyjnych i początek aktywnej działalności – komentuje Tomasz Siwak, prezes Enei Nowa Energia, zajmujący jednocześnie stanowisko wiceprezesa Enei S.A. ds. handlowych.
Enea Nowa Energia będzie na razie zarządzać 26 instalacjami OZE, w skład których wchodzi ponad 20 elektrowni wodnych, a także farmy wiatrowe.
Spółka deklaruje zainteresowanie udziałem w rozwoju morskich farm wiatrowych oraz wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych.
– Będziemy aktywnym inwestorem na krajowym rynku, przez co zwiększymy udziały Enei w rynku zielonej energii. Mam nadzieję, że już wkrótce nasza spółka stanie się nie tylko liderem najnowocześniejszych technologii w obszarze OZE, ale także źródłem nowej energii dla Radomia i jego mieszkańców – zapewnia Tomasz Siwak.
Grupa Enea wcześniej ogłosiła cel udziału OZE w produkcji energii elektrycznej na poziomie 22 proc. do 2025 roku oraz 33 proc. w 2030 roku.
Obecnie całkowity potencjał wytwórczy Enei sięga 6,25 GW, w tym odnawialne źródła energii to 442,7 MW.
Największy udział w tym wyniku mają bloki biomasowe o mocy 230 MW w Elektrowni Połaniec, a ponadto w segmencie OZE Enea posiada jeszcze trzy farmy wiatrowe Bardy, Darżyno i Baczyna o łącznej mocy 71,6 MW, elektrownie wodne o mocy 58,8 MW, źródła kogeneracyjne o mocy 78,5 MW oraz dwie biogazownie w Gorzesławiu i Liszkowie o łącznej mocy 3,8 MW.
W trzech kwartałach tego roku Grupa wytworzyła prawie 17 TWh energii elektrycznej. W tym samym czasie blok nr 11 w Elektrowni Kozienice pracował ponad 5 300 godzin, generując 3,7 TWh energii elektrycznej.
W okresie styczeń-wrzesień w grupie Enea o 9 procent r/r wzrosła produkcja ze źródeł odnawialnych. W tym czasie Enea wytworzyła prawie 1,8 TWh energii z OZE.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.