Uniwersalna konstrukcja wolnostojąca od Corab
Olsztyński producent konstrukcji wprowadza do oferty nowy uniwersalny system montażu. Zostosowano w nim możwliwość regulacji względem wielkości modułu, co pozwala na użycie jednego rozwiązania niezależenie od rozmiaru komponetów.
Trend niestandardowych rozmiarów modułów i ich ciągłe zmiany generują wiele utrudnień. Jeszcze w ubiegłym roku standardem były moduły o wysokości 1,65 metra. Teraz możemy znaleźć moduły o wysokości nawet ponad 240 cm. Zmiany w rozmiarze modułów nie pozostają bez wpływu na konstrukcje wsporcze.
– Głównym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej statyki konstrukcji. Wystarczy, że zastosujemy moduł o 10 centymetrów szerszy, a zwiększymy rozstaw pomiędzy podporami. Większy rozstaw to występowanie większych naprężeń powierzchni modułów, na którą oddziałują m.in. śnieg lub wiatr – mówi Dominik Połoniewicz, konstruktor w firmie Corab.
Dlatego Corab wprowadził do oferty nową wolnostojącą konstrukcję uniwersalną dedykowaną pod mikroinstalacje na gruncie. Konstrukcja pozwala zamontować moduły od tych klasycznych 1,65 metra z ogniwami M2, M3, do tych bardzo dużych z ogniwami w standardzie M12. Zastosowana regulacja sprawia, że będzie można w prosty sposób kontrolować długość całej konstrukcji.
Corab
Pierwszy megawat konstrukcji został wysłany do instalatorów.
– Właśnie skończyliśmy montaż nowej konstrukcji Corab z modułami Risen Energy 500 Wp. Regulacja do różnego rodzaju modułów to niewątpliwa zaleta tego systemu. Poszło sprawnie i szybko, co jest kluczowe podczas realizacji – mówi Elwira Dubacka z firmy PLAYTRONICS.
Konstrukcja jest efektem prac firmy z producentami modułów oraz współpracy z instalatorami.
– Instalatorzy zwracali nam uwagę, że nie zawsze można użyć na instalacji wolnostojącej ciężki sprzęt. Zwłaszcza przy małych instalacjach ściągnięcie go znacznie podrożyło by koszy realizacji. Dlatego też wybór sposobu mocowania do podłoża zostawiliśmy instalatorom. Mogą tradycyjnie wbijać podpory np. kafarem (WS-024 i WS-026), wkręcać (WS-024M i WS-026M) lub zastosować ostatnio wprowadzony system krótkich prętów wbijanych pod różnym kątem bez użycia specjalnego sprzętu (WS-024R i WS-026R) – komentuje Łukasz Kotula, dyrektor Działu Rozwoju i Szkoleń w Corab.
Nowe rozwiązanie ma dodatkowe atuty, takie jak:
- mocowanie inwertera w standardzie
- stół już od 8 modułów
- regulacja kąta modułów 20-30 stopni
- materiał wykonania to odporny na korozję Magnelis
- możliwość montażu modułów cienkowarstwowych szkło-szkło
Konstrukcje WS-024 oraz WS-026 są już dostępne w sprzedaży. Wykorzystując program do kompletacji Corab Mobile, możemy odpowiednio dobrać konstrukcję oraz zamówić pozostałe komponenty instalacji.
Corab
artykuł sponsorowany