PGE Baltica wybrała wykonawcę strategii UXO

PGE Baltica wybrała wykonawcę strategii UXO
Orsted

Brytyjska firma Ordtek Limited ma zdefiniować dla PGE Baltica metodologię postępowania w przypadku rozpoznania potencjalnego ryzyka związanego z obecnością niewybuchów na obszarach morskich, na których powstaną farmy wiatrowe Baltica-2 i Baltica-3. Jest to kolejny krok w realizacji Programu Offshore PGE zakładającego osiągnięcie 6,5 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych do 2040 roku.

PGE Baltica informuje, że analiza ryzyka związanego z UXO (ang. unexploded ordnance) to jeden z istotnych elementów etapu przygotowującego do budowy farm wiatrowych na morzu. Dzięki jej przeprowadzeniu zostaną zdefiniowane potencjalne zagrożenia wynikające z obecności powojennych niewybuchów na dnie morskim.

Na podstawie analizy Ordtek Limited przygotuje również strategię ograniczania ryzyka dla projektów morskich elektrowni wiatrowych Baltica-2 i Baltica-3.

REKLAMA

Wzdłuż linii brzegowej Bałtyku znajdują się liczne niewybuchy i niewypały z czasów II wojny światowej. Musimy poznać bliżej ich rozmieszczenie i opracować plany redukujące zagrożenie związane z ich obecnością, aby budowa zarówno fundamentów morskich turbin wiatrowych, jaki i wszystkich powiązanych z nimi elementów instalacji offshore odbyła się w sposób sprawny i bezpieczny  – komentuje Monika Morawiecka, Prezes PGE Baltica.

Strategia, którą wykona Ordtek Limited, zostanie przeprowadzona na podstawie zgromadzonych przez PGE Balitca uprzednio danych.

Spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore w grupie PGE razem z podwykonawcami przeprowadziła już szereg badań określających rozmieszczenie potencjalnych niewypałów i niewybuchów na terenach, na których będzie operować. Wśród nich znalazły się m. in. pomiary batymetryczne, sonarowe i magnetometryczne, a także badania danych.

PGE podkreśla, że Ordtek Limited realizuje specjalistyczne podejście do kwestii identyfikacji kwestii zagrożeń i ryzyk związanych z niewybuchami. Wykorzystuje inteligentne połączenie technik zarządzania ryzykiem i wiedzy geofizycznej, aby bezpiecznie zarządzać obszarami inwestycyjnymi.

Brytyjska firma posiada doświadczenie w opracowywaniu analiz na potrzeby budowy morskich farm wiatrowych zdobyte w Danii, Niemczech i innych państwach europejskich.

REKLAMA

Strategia UXO to kolejny krok w realizacji etapu przygotowawczego do budowy morskich farm wiatrowych Baltica-2 i Balitca-3. Są to najbardziej zaawansowane projekty Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE.

W styczniu br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję środowiskową dla farm Baltica-2 oraz Baltica-3.

Miesiąc później zakończono dwuletnią kampanię pomiarów wiatru na Morzu Bałtyckim przy użyciu pływającego LiDARu – laserowego urządzenia pomiarowego badającego prędkości przemieszczających się nad nim mas powietrza. PGE zapewnia, że badania pozwoliły na zebranie wysokiej jakości danych potwierdzających odpowiednie warunki wietrzne do realizacji inwestycji.

W sierpniu PGE Baltica uruchomiła postępowanie zakupowe na wstępne badania geotechnicznego dna morskiego na rzecz Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 i Elektrowni Wiatrowej Baltica-3.

Natomiast w październiku podpisano umowę z DHI Polska Sp. z o.o. na wykonanie studium meteorologiczno-oceanograficznego (tzw. met-ocean), zakładającego zbudowanie kompleksowego modelu m.in. warunków zafalowania, prądów, prędkości wiatru, temperatury czy zasolenia wody w Bałtyku.

W tym samym miesiącu nastąpił również wybór wykonawcy dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę przyłącza morskiej farmy wiatrowej Baltica-3 oraz studium wykonalności przyłącza dla drugiej morskiej farmy Baltica-2.

Z kolei w ubiegłym miesiącu PGE Baltica podpisała umowę z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB) określającą warunki współpracy i doradztwa technicznego w zakresie prac geologiczno-inżynierskich dla farm wiatrowych Baltica-2 i Baltica-3.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.