Ruszyły testy największej na świecie turbiny wiatrowej

General Electric rozpoczął testy zmodyfikowanego prototypu największej na świecie elektrowni wiatrowej, która przed rokiem została zainstalowana w Rotterdamie, a której moc zwiększono teraz do 13 MW. Niedawno o nielegalne wykorzystanie w tej turbinie chronionych prawnie rozwiązań GE oskarżył inny producent morskich wiatraków Siemens Gamesa.
Przed rokiem GE rozpoczął w porcie w Rotterdamie testy prototypowej turbiny GE Haliade-X o mocy 12 MW. Teraz Amerykanie zwiększyli parametry tej turbiny do 13 MW. Dotychczasowy dzienny rekord produkcji energii przez tę turbinę wynosi 288 MWh i został osiągnięty w styczniu br.
Turbina w wersji 13 MW, której średnica łopat wirnika pozostała niezmieniona i wynosi 220 metry, ma produkować w skali roku przeciętnie o 4 proc. więcej energii niż turbina w wersji 12 MW.
Seryjna produkcja turbin serii Haliade-X ma się rozpocząć po uzyskaniu niezbędnych certyfikacji w drugiej połowie 2021 roku w fabryce w Saint-Nazaire we Francji.
Wiadomo już, że turbiny Haliade-X w wersji 13 MW zostaną wykorzystane w największym projekcie morskiej farmy wiatrowej, który jak dotąd wszedł w fazę konstrukcji.
Chodzi o farmę wiatrową Dogger Bank o docelowej mocy 3,6 GW, która powstaje w brytyjskiej części Morza Północnego. Instalacja 190 turbin, które wejdą w skład tej farmy wiatrowej, ma się rozpocząć w 2023 roku.
Siemens Gamesa pokrzyżuje plany GE?
Zanim jednak nowe turbiny trafią na pierwsze farmy wiatrowe, GE musi się uporać z oskarżeniami, które sformułował jego konkurent Siemens Gamesa i które – jeśli zostaną uznane przez amerykański sąd – mogą zablokować komercjalizację nowej turbiny.
Niedawno Siemens Gamesa złożył w sądzie na Florydzie wniosek, w którym wskazano na bezprawne – zdaniem Siemensa – wykorzystanie w nowej turbinie GE patentów, które mają należeć do SGRE i które są związane ze stosowaną przez Siemensa od lat technologią bezprzekładniową Direct Drive.
To jednak GE jako pierwszy oskarżył Siemensa o bezprawne, zdaniem Amerykanów, wykorzystanie chronionych rozwiązań – technologii określanych jako low-voltage-ride-through oraz zero-voltage-ride-through – kierując w tym celu w lipcu tego roku sprawę do amerykańskiej federalnej komisji handlu US International Trade Commission.
Siemens Gamesa do tej pory podpisał kontrakty na dostawy na morskie farmy wiatrowe już ponad 2 tysięcy tego rodzaju turbin, dostarczając do tej pory ponad tysiąc, co czyni go liderem wśród producentów morskich elektrowni wiatrowych.
SGRE chce teraz wprowadzić na rynek turbiny o mocy 14 MW z możliwością zwiększenia parametrów do 15 MW. Średnica łopat wirnika w tej turbinie ma wynosić nawet 222 metry.
Prototyp pierwszej turbiny SG 14-222 DD ma być gotowy w przyszłym roku, a takie turbiny mają być dostępne do zastosowania w komercyjnych projektach trzy lata później.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.