"W 2020 r. nastąpi zrównanie kosztów wytwarzania energii wiatrowej i konwencjonalnej"
{więcej}Grzegorz Należyty, dyrektor sektora Energy w Siemens, twierdzi, że już w 2020 roku nastąpi zrównanie kosztów wytwarzania energii z lądowych farm wiatrowych i kosztów jej wytwarzania ze źródeł konwencjonalnych.
W wypowiedzi dla portalu wnp.pl, Grzegorz Należyty mówi także, że w przypadku farm morskich koszty wytwarzania zrównają się z kosztami wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych w 2030 roku.
– Jako dostawcy technologii robimy wszystko w zakresie innowacji oraz badań i rozwoju, żeby możliwie szybko realizować oczekiwania i cele biznesowe naszych klientów, czyli firm wytwórczych. Przygotowaliśmy plan tego, w jaki sposób moglibyśmy dojść do celu zrównania kosztów wytwarzania energii z lądowych i morskich i farm wiatrowych do kosztów wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych. Przy założeniu pewnych modeli, jak wprowadzenie naszej najnowszej technologii cone and drive dla farm lądowych, gdzie optymalizujemy ilość użytych mechanizmów i jednoczesnym obniżeniu kosztów OPEX (koszty utrzymania) i CAPEX (nakłady inwestycyjne) po stronie klientów, zakładamy, że możliwe jest osiągnięcie tego celu ok. roku 2020 dla instalacji lądowych. W przypadku instalacji morskich ten cel chcemy osiągnąć ok. roku 2030 – mówi Grzegorz Należyty, dyrektor generalny sektora Energy w Siemens (za wnp.pl).
Zdaniem dyrektora sektora Energy w Siemens, równie ważne jest zwiększenie stabilności pracy źródeł wiatrowych.
– Koncentrujemy się na inwestycjach w turbiny, których moc ciągle jest podnoszona. W krótkiej perspektywie czasu na pewno nie obejdzie się bez zabezpieczeń rezerwowych dla farm wiatrowych morskich i lądowych. Patrząc na rynki światowe wydaje się, że to źródła gazowe są najbardziej efektywnym źródłem rezerwowym głównie z powodu szybkiego momentu startu i szybkiego wyłączenia – dodaje Grzegorz Należyty (za wnp.pl).
gramwzielone.pl