EBI wesprze inwestycje OZE. Pieniądze także dla prosumentów
BNP Paribas Bank Polska i Europejski Bank Inwestycyjny zawarły umowę gwarancji w wysokości 71,2 mln złna wsparcie finansowania przez BNP polskich projektów w zakresie efektywności energetycznej. Jest to pierwsza operacja podziału ryzyka pomiędzy bankami realizowana w Polsce w ramach unijnego programu PF4EE. Beneficjentami projektu ma być około 15 tys. podmiotów
Europejski Bank Inwestycyjny zawarł z BNP Paribas Bank Polska umowę udzielenia gwarancji na kwotę 71,2 mln zł w celu zapewnienia „gwarancji portfela z tytułu pierwszej straty” na wsparcie finansowania projektów skutkujących poprawą efektywności energetycznej, realizowanych przez polskich właścicieli domów, mikrogospodarstwa rolne, a także wspólnoty mieszkaniowe.
Środki z gwarancji będą wsparciem finansowania, które w ramach umowy z EBI planuje udostępnić BNP Paribas Bank Polska na projekty związane z efektywnością energetyczną, w łącznej kwocie 742 mln zł.
Gwarancja EBI została przyznana w ramach instrumentu finansowania prywatnego na rzecz efektywności energetycznej (PF4EE), którego współtwórcami są EBI i Komisja Europejska w ramach programu LIFE.
PF4EE to wspólny instrument finansowy EBI i Komisji Europejskiej mający na celu wsparcie kredytowania projektów na rzecz efektywności energetycznej przez instytucje finansowe. To już jedenaste działanie operacyjne podjęte w ramach programu i pierwsze w Polsce. PF4EE jest mechanizmem ograniczania ryzyka, który umożliwia pośrednikom finansowym częściowe pokrycie ewentualnych strat poniesionych w ramach nowo utworzonych przez nich portfeli kredytów z przeznaczeniem na finansowanie inicjatyw na rzecz efektywności energetycznej dla beneficjentów końcowych.
Działanie ma na celu ułatwienie inwestowania w poprawę efektywności energetycznej i energię odnawialną właścicielom domów, gospodarstwom rolnym oraz wspólnotom mieszkaniowym w Polsce. Wsparcie może zostać wykorzystane na instalację odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych i mikro gospodarstwach rolnych oraz na sfinansowanie kompleksowej modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych.
Wśród inwestycji, które mogą być objęte tym finansowaniem, są instalacje fotowoltaiczne dla prywatnych właścicieli domów i mikro gospodarstw rolnych. Natomiast w przypadku budynków wielorodzinnych wsparciem objęty jest szeroki zakres inwestycji na rzecz efektywności energetycznej, który obejmuje instalacje w energooszczędne okna lub elewacje, systemy ogrzewania i wentylacji oraz odnawialne źródła energii zintegrowane z budynkami.
Wiceprezes EBI, prof. Teresa Czerwińska, podkreśla zobowiązanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego do podniesienia udziału jego finansowania w projektach związanych ze zmianami klimatycznymi do 50 proc. do 2025 r.
– Z pełnym zaangażowaniem wspieramy ten projekt we współpracy z naszym wieloletnim partnerem BNP Paribas Bank Polska, ponieważ da on polskim właścicielom domów i gospodarstw rolnych szansę na zmniejszenie ich oddziaływania na środowisko oraz pozwoli zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię – zapewnia wiceszefowa EBI.
– Jako pierwsi na polskim rynku nawiązaliśmy współpracę z instytucjami unijnymi w zakresie instrumentu PF4EE. Dzięki niej możemy zaoferować naszym klientom finansowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w ich domach i gospodarstwach rolnych oraz projektów termomodernizacji budynków wielorodzinnych na masową skalę. Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w transformacji energetycznej tak wielu segmentów rynku oraz wspierać szerokie grono Polaków w produkcji energii odnawialnej z urządzeń przeznaczonych dla gospodarstw domowych – komentuje Jarosław Rot, dyrektor zarządzający Pionu Zarządzania Aktywami i Pasywami, odpowiedzialny za Centrum Kompetencyjne w zakresie zrównoważonego finansowania w BNP Paribas Bank Polska.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.