Największe turbiny na farmie wiatrowej u wybrzeży Holandii
Ogromna morska farma wiatrowa, która powstała u wybrzeży Holandii i na którą składają się największe zainstalowane dotąd w komercyjnym projekcie turbiny, właśnie rozpoczęła produkcję energii.
Mimo, że jej budowa jeszcze się nie zakończyła, wielka morska farma wiatrowa Borssele III/IV o docelowej mocy 731,5 MW, już produkuje energię. Na razie sfinalizowano budowę 36 z 77 największych na świecie elektrowni wiatrowych, które dotąd zainstalowano w komercyjnym projekcie. Chodzi o turbiny japońsko-duńskiego producenta MHI Vestas o jednostkowej mocy 9,5 MW i średnicy łopat wirnika 164 metry.
Instalacja turbin realizowana w odległości około 20 km od holenderskiego wybrzeża rozpoczęła się w maju br. i powinna zakończyć się jeszcze w październiku tego roku.
MHI Vestas podaje, że w najbliższych tygodniach codziennie status operacyjny będzie zyskiwać jedna turbina.
Farma wiatrowa Borssele III/IV ma produkować energię w ilości ok. 3 TWh rocznie, odpowiadając zapotrzebowaniu 825 tys. gospodarstw domowych i pokrywając około 2,3 proc. zapotrzebowania na energię Holandii.
Inwestycja jest efektem aukcji przeprowadzonej w Holandii w 2016 roku, w której górną cenę za energię, jakiej nie mogli przekroczyć inwestorzy składający swoje oferty, ustalono na 119,75 EUR/MWh.
Tymczasem zaproponowana przez zwycięskie konsorcjum cena wyniosła 54,5 EUR/MWh i należała wtedy do najniższych, jakie zaproponowano za energię w aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej. Taką cenę holenderskie państwo zagwarantuje na okres 15 lat.
Obecnie udziałowcami konsorcjum, które jest właścicielem projektów Borselle III i IV, są – fundusz Partners Group (45 proc.), Shell (20 proc.), Mitsubishi Corporation za pośrednictwem spółki DGE (15 proc.), Eneco (10 proc.) oraz Van Oord (10 proc.).
Za wykonanie połączenia energetycznego z lądem odpowiada kontrolowany przez holenderski rząd operator TenneT i to on poniesie koszty budowy infrastruktury przyłączeniowej.
Koszt inwestycji w Borselle III / IV szacuje się na 1,3 mld euro, z czego część jest finansowana w formule project finance. W zapewnieniu finansowania dla tego projektu pomogło zawarcie długoletnich kontraktów na sprzedaż energii, którą będą kupować Shell oraz Eneco.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.