Microsoft zasili centrum serwerowe wodorem
Microsoft rozpoczął testy ogniwa paliwowego w jednej ze swoich serwerowni w USA i podpisuje kolejne umowy na energię elektryczną z OZE, dzięki którym w najbliższych latach ma całkowicie zaspokajać swoje zapotrzebowanie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Pilotażowa instalacja do produkcji energii elektrycznej z wodoru ma liczyć 3 MW i powinna zastąpić stosowane dotychczas do zasilania serwerów generatory diesla, reagując na zaniki zasilania z sieci w czasie liczonym w sekundach.
Od sierpnia 2019 roku Microsoft testował ogniwo paliwowe o mocy 250 kW, które kilka tygodni temu przeszło ważny test, skutecznie zasilając część jednej z serwerowni w USA w czasie 48 godzin.
Ostatnio Microsoft informował o zawarciu umowy PPA na dostawy energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 500 MW, które w USA ma wybudować deweloper Sol Systems.
Razem z tą umową Microsoft zakontraktował już dostawy energii odnawialnej z projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 2,5 GW.
W ubiegłym roku zakontraktowano m.in. dostawy energii na 15 lat z farmy wiatrowej o mocy 125 MW, którą w Ohio postawi portugalski EDPR.
Wcześniej Microsoft zawierał podobne umowy m.in. na odbiór części energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 500 MW, która ma powstać w stanie Virginia, produkując rocznie około 715 GWh energii elektrycznej. Energię dla Microsoft będzie produkować część paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 315 MW.
Amerykańska firma podpisuje pierwsze umowy PPA na zieloną energię także w Europie. Pod koniec 2017 roku zakontraktowała w ten sposób dostawy energii z mającej powstać w Holandii farmy wiatrowej Wieringermeer, która należy do szwedzkiej grupy energetycznej Vattenfall.
Uruchomienie produkcji energii z całej farmy wiatrowej Wieringermeer ma nastąpić w tym roku. Uzysk energii ma wynosić w skali roku około 1,3 TWh, a Microsoft uzyska dostęp do energii, która zasili jego holenderską infrastrukturę serwerową. Umowa PPA będzie obowiązywać przez 10 lat.
Amerykański koncern przyjął, że do 2025 roku będzie w całości korzystać z odnawialnej energii elektrycznej, a pięć lat później ma osiągnąć status „carbon-negative”. Do tego czasu Microsoft powinien również wykluczyć z eksploatacji generatory diesla stosowane jako rezerwowe źródła zasilania infrastruktury serwerowej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.