Polska dostanie mniej pieniędzy na transformację regionów węglowych
Unijne środki na wsparcie regionów, które mogą stracić na wygaszaniu aktywności gospodarczej związanej z wydobyciem węgla, mają być niższe niż zakładano wcześniej. W dodatku realne jest ich ograniczenie dla naszego kraju, jeśli Polska nie zgodzi się na przyjęcie celu neutralności klimatycznej do roku 2050.
Kilka tygodni temu z Brukseli płynęły dobre dla Polski informacje sugerujące, że na transformację naszych regionów węglowych otrzymamy z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jeszcze więcej pieniędzy niż planowano pierwotnie.
Wcześniej była mowa o ustanowieniu budżetu tego mechanizmu na poziomie 7,3 mld euro. Natomiast dwa miesiące temu Komisja Europejska ogłaszając program o nazwie Next Generation EU, mówiła już o 40 miliardach euro. Z tej kwoty 8 mld euro miało przypaść Polsce.
Czołowym beneficjentem Funduszu ma być Polska i jej węglowe regiony. Teraz jednak, zgodnie z informacjami płynącymi po zakończonym w Brukseli szczycie szefów państw Unii Europejskiej, budżet Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma wnosić 10 mld euro. Z tego około 3 mld euro może trafić do naszego kraju.
W dodatku pojawiają się informacje mówiące o tym, że Polska nie zgadzając się na cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, nie będzie miała pełnego dostępu do FST.
Po zakończonym szczycie pojawiły się komentarze, że państwa, które nie zgodzą się na krajowy cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, będą mogły otrzymać z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji tylko część kwoty, którą mogłyby otrzymać, zgadzając się na cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, czyli wyzerowania do tego czasu emisji CO2 i ewentualnie wyłapywania pozostających jeszcze wówczas emisji.
Inną interpretację przyjętych uzgodnień przedstawia Polska Agencja Prasowa, według której nie ma zapisów wiążących konieczność przyjęcia celu neutralności klimatycznej z dostępem do środków na transformację regionów węglowych.
Propozycje przyjęte podczas unijnego szczytu zakładają też obcięcie budżetów programów, z których będzie można finansować energetyczne innowacje i inwestycje związane m.in. z energetyką odnawialną.
Budżet programu Horyzont 2020 ma zostać zmniejszony z 13,5 mld euro do 5 mld euro. Z kolei w programie InvestEU ma być do dyspozycji 5,6 mld euro zamiast proponowanych wcześniej ponad 30 mld euro.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.