Lewiatan ocenił projekt ustawy o morskiej energetyce wiatrowej
Zdaniem Konfederacji Lewiatan zaprezentowany ostatnio przez rząd projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych może przyspieszyć inwestycje w wiatraki na polskim Bałtyku. Według Lewiatana nowe regulacje powinny jednak zostać uzupełnione m.in. o zapisy pozwalające na przyspieszenie procesów administracyjnych związanych z realizacją morskich farm wiatrowych.
Ostatnio Ministerstwo Klimatu skierowało do ponownych konsultacji zmodyfikowany projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Nowy projekt został przygotowany na podstawie wcześniejszego projektu, który został zaprezentowany na początku tego roku.
Nowe przepisy mają stanowić impuls do rozwoju inwestycji w morskie farmy wiatrowe dzięki wprowadzeniu dedykowanego morskiej energetyce wiatrowej systemu wsparcia oraz usprawnień administracyjnych i prawnych.
Zdaniem Konfederacji Lewiatan, projekt ustawy jest dobrze przygotowany i uwzględnia szereg uwag zgłoszonych przez przedsiębiorców na poprzednim etapie konsultacji.
– Cała branża zaangażowana w projekty morskich fam wiatrowych jest przekonana, że nowe przepisy, jeśli zostaną przyjęte, będą stanowiły milowy krok w rozwoju tego typu inwestycji. Z uwagi na terminy dotyczące projektów najbardziej zaawansowanych, konieczne jest jak najszybsze wejście w życie tej ustawy – komentuje Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Konfederacja Lewiatan do nowej wersji projektu zgłosiła wiele uwag, które mają przyspieszyć procesy administracyjne związane z realizacją projektów morskich farm wiatrowych, jak np. propozycję przepisów dyscyplinujących przy tworzeniu regulaminu składania wniosków o wydanie decyzji o przyznaniu prawa do pokrycia ujemnego salda.
Lewiatan postuluje też skrócenie długich terminów na uzgadnianie i opiniowanie przez organy administracji wielu decyzji i postanowień.
Zdaniem ekspertów Konfederacji, nie do końca zasadne jest przesunięcie pierwszej aukcji na 2025 r., podczas gdy pierwotny projekt ustawy zakładał pierwsze aukcje w roku 2023 r.
Lewiatan wskazuje też na nieuzasadniony jego zdaniem zapis umożliwiający przyłączenie morskich farm wiatrowych do sieci operatorów systemu dystrybucyjnego.
– Zapisy projektu ustawy zakładają, że morskie farmy wiatrowe mogą być przyłączone do sieci dystrybucyjnej OSD. Ze względu na moc tych farm, które już funkcjonują na terenie Unii Europejskiej – liczącą od kilkuset MW – ich przyłączenie jest możliwe i ekonomicznie uzasadnione jedynie do sieci przesyłowej PSE. W związku z tym należałoby ograniczyć możliwość przyłączenia morskich farm wiatrowych jedynie do sieci przesyłowej – dodaje Dominik Gajewski.
Więcej na temat proponowanych zasad wsparcia dla inwestorów w polskim offshore, które pojawiły się w najnowszym projekcie ustawy dla morskiej energetyki wiatrowej, w artykule: Nowy projekt ustawy dla offshore. Którzy inwestorzy z niej skorzystają?
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.