Powstanie wielka fabryka zielonego wodoru
Działająca w branży rozwiązań wykorzystujących gazy przemysłowe firma Air Products oraz niemiecki Thyssenkrupp podpisały umowę o współpracy, której celem jest budowa wielkiej instalacji do produkcji wodoru otrzymywanego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej.
Air Products oraz Thyssenkrupp będą współpracować w celu budowy ekonomicznie opłacalnych generatorów zielonego wodoru o minimalnej mocy co najmniej kilku gigawatów. W ten sposób obie firmy chcą wyjść naprzeciw coraz większemu zapotrzebowaniu na efektywną kosztowo technologię wytwarzania tzw. zielonego wodoru.
W ramach umowy Thyssenkrupp zapewni wparcie technologiczne, usługi inżynieryjne, sprzęt, jak również serwis techniczny, dzięki którym Air Products będzie budować i obsługiwać własne generatory do elektrolitycznej produkcji wodoru.
Projekt rozwijany przez Air Products zakłada budowę w Arabii Saudyjskiej ogromnych elektrolizerów o mocy 4 GW wytwarzających wodór z wykorzystaniem energii elektrycznej ze źródeł fotowoltaicznych i wiatrowych.
Dzięki realizacji inwestycji, której koszt szacuje się na 5 mld dolarów, codziennie ma powstawać 650 ton zielonego wodoru, który byłby transportowany w postaci amoniaku statkami do odbiorców końcowych.
Produkcja wodoru miałaby się rozpocząć w roku 2025 w strefie przemysłowej przy granicy z Egiptem i Jordanią, a w projekt jest również zaangażowany saudyjski koncern energetyczny ACWA, który intensywnie inwestuje w ogromne elektrownie słoneczne.
Amerykański Air Products informuje, że już obecnie jest największym na świecie producentem wodoru. Kapitalizacja firmy notowanej na nowojorskiej giełdzie sięga 60 mld dolarów.
Thyssenkrupp posiada autorską technologię elektrolizy opartą na wodzie alkalicznej, a doświadczenie w tej dziedzinie niemiecki koncern budował dzięki realizacji ponad 600 projektów o łącznej mocy ponad 10 gigawatów.
– Już teraz dzięki elektrolizie wody jesteśmy w stanie zapewnić moc na poziomie jednego gigawata rocznie, a dodatkowo jesteśmy przygotowani na zwiększenie tego potencjału na szybko rozwijającym się rynku – zapewnia Denis Krude, dyrektor generalny spółki Thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers.
Ostatnio Thissenkrupp informował o nawiązaniu współpracy w zakresie zielonego wodoru z niemieckim koncernem energeytcznym E.ON. Plan zakłada uruchomienie na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii aż 150 mniejszych elektrolizerów, których łączna moc sięgnie 600 MW. Za ich dostawę będzie odpowiadać Thyssenkrupp, a E.ON ma zająć się włączeniem instalacji w hurtowy rynek energii.
Elektrolizery mają być aktywowane w czasie występowania na rynku nadwyżek energii elektrycznej, co może wynikać ze wzmożonej pracy elektrowni wiatrowych czy słonecznych. W takich okresach na niemieckim rynku regularnie występują ujemne ceny energii, co oznacza, że wytwórcy dopłacają za odbieranie produkowanej przez nich energii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.