Enea tworzy nową spółkę, aby inwestować w OZE
Grupa Enea powołała spółkę Enea Nowa Energia, której zadaniem będzie rozwój projektów opartych o odnawialne źródła energii. Od wielu lat Enea nie uruchomiła w obszarze OZE żadnej nowej inwestycji typu green-field, a dominujący udział w produkcji energii odnawialnej w jej miksie energetycznym ma spalanie biomasy – realizowane także w procesie współspalania biomasy z węglem.
Spółka Enea Nowa Energia ma skupić się na realizacji strategii rozwoju Grupy Enea, która założyła, że do 2025 roku osiągnie 22 proc. udziału OZE w produkcji energii elektrycznej, a w perspektywie 2030 r. wzrośnie on do 33 proc. Do 2035 r. Enea chce zainwestować w odnawialne źródła energii w sumie 14,7 mld zł.
Na siedzibę spółki Enea Nowa Energia wybrany został Radom, w którego bliskim sąsiedztwie znajduje się dotychczasowa lokalizacja Segmentu OZE – Kozienice.
– Zamierzamy do 2030 r. zwiększyć ponad czterokrotnie udział OZE w całkowitej produkcji energii elektrycznej. Nowa spółka ma rozwijać aktywa OZE w oparciu o najnowocześniejsze i optymalne ekonomicznie rozwiązania technologiczne. Grupa Enea już dziś produkuje 2,3 TWh energii elektrycznej z OZE i chcemy, aby ta wartość wzrastała w kolejnych latach – komentuje Paweł Szczeszek, prezes Enei.
Wzrost na biomasie
Od wielu lat Enea nie zrealizowała w zakresie energetyki odnawialnej żadnej własnej inwestycji typu green-field. Ostatnie instalacje uruchomiono jeszcze w wygaszonym dla nowych inwestycji w 2016 roku systemie zielonych certyfikatów.
Enea podkreślała ostatnio w komunikacie za pierwszy kwartał 2020 r., że w porówaniu do analogicznego okresu przed rokiem zwiększyła produkcję ze źródeł odnawialnych o 34 proc.
Odnotowany przez Eneę wzrost produkcji energii zaliczanej do odnawialnej to jednak głównie efekt zwiększenia rok do roku aż o 297,1 proc. – z 34 GWh do 135 GWh – produkcji energii ze współspalania w Elektrowni Połaniec.
Poza tym w Połańcu Enea zwiększyła o 11 proc. – z 354 GWh o 393 GWh – produkcję energii z biomasy w tzw. Zielonym Bloku.
Enea zwiększyła też o 11,7 proc. produkcję energii z farm wiatrowych, ale tutaj wysokość generacji nie robi wrażenia w porównaniu z wolumenem gigawatogodzin wytworzonych w Połańcu. Z kilku posiadanych farm wiatrowych Enea zwiększyła produkcję rok do roku z 60 GWh do 67 GWh. Poza tym jej elektrownie wodne zwiększyły produkcję energii z 42 GWh do 44 GWh, a biogazownie – z 1 GWh do 2 GWh.
Całkowity potencjał wytwórczy Enei sięga 6,25 GW, w tym odnawialne źródła energii to 442,7 MW. Największy udział w tym wyniku mają bloki biomasowe o mocy 230 MW w Elektrowni Połaniec, a ponadto w segmencie OZE Enea posiada jeszcze trzy farmy wiatrowe Bardy, Darżyno i Baczyna o łącznej mocy 71,6 MW, elektrownie wodne o mocy 58,8 MW, źródła kogeneracyjne o mocy 78,5 MW oraz dwie biogazownie w Gorzesławiu i Liszkowie o łącznej mocy 3,8 MW.
Ostatnio Enea ogłosiła partnerstwo z hiszpańskim koncernem energetycznym Iberdrola, którego efektem ma być wspólna budowa morskich farm wiatrowych.
Obie firmy rozpoczęły, na zasadzie wyłączności, negocjacje dotyczące oceny możliwości realizacji wspólnej inwestycji kapitałowej w projekty farm wiatrowych i ich wspólnego przygotowania, budowy, a także eksploatacji. Jest mowa o udziale w budowie morskich farm wiatrowych o mocy nawet 3,3 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.