Unia Europejska stawia na wodór z energii odnawialnej

Unia Europejska stawia na wodór z energii odnawialnej
Frans Timmermans

Komisja Europejska przedstawiła założenia unijnej strategii wodorowej, której realizacja ma pomóc w osiągnięciu przez Unię Europejską neutralności pod względem emisji CO2 do roku 2050. Jednocześnie Bruksela zaprezentowała strategię łączenia sektorów, w których zużywana jest energia i w której kluczową rolę może odegrać właśnie wodór.

Prezentując wczoraj założenia nowej strategii, urzędnicy Komisji Europejskiej zapewniali, że realizacja unijnych celów w zakresie neutralności klimatycznej nie będzie możliwa w przypadku dalszej separacji poszczególnych sektorów, w których konsumowana jest energia.

Komisja Europejska podkreśla, że konieczne jest znalezienie wspólnych rozwiązań dla sektorów transportu czy budownictwa, co zwiększy efektywność unijnej transformacji energetycznej i stworzy pole do wdrażania technologicznych innowacji.

REKLAMA

W realizacji strategii łączenia sektorów ma pomóc rewizja istniejącej legislacji, stymulacja fiskalna, wsparcie finansowe dla czystych technologii oraz wycofanie subsydiów dla paliw kopalnych.

Integracja systemu energetycznego oznacza, że jest on planowany i zarządzany jako całość, łącząc poszczególne nośniki energii, infrastrukturę i sektory, w których konsumowana jest energia. Połączone i elastyczne systemy będą bardziej wydajne, co zredukuje koszty ponoszone przez społeczeństwo. Dla przykładu oznacza to sytuację, w której do napędzania samochodów jest wykorzystywana energia pochodzącą z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachach domów, natomiast te domy są zasilane ciepłem pochodzącym z pobliskiej fabryki, która z kolei jest zasilana wodorem produkowanym z energii elektrycznej pochodzącej z morskich farm wiatrowych – tak Komisja Europejska wyjaśnia zaprezentowaną wczoraj koncepcję łączenia sektorów.

Bruksela wylicza, że łączenie sektorów powinno opierać się na trzech filarach.

Pierwszy to bardziej efektywne wykorzystanie energii produkowanej z lokalnych źródeł. W tym kontekście Komisja Europejska podkreśla potencjał tkwiący w wykorzystaniu ciepła odpadowego z przemysłu czy centrów serwerowych, ale także energii pochodzącej z bioodpadów. KE wskazuje na zasygnalizowaną wcześniej unijną strategię renowacji budynków określaną jako tzw. Renovation Wave.

Drugi filar to elektryfikacja sektorów, w których konsumowana jest energia. Komisja podkreśla, że wraz ze wzrostem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, energia elektryczna powinna być wykorzystywana m.in. do ogrzewania budynków za pomocą pomp ciepła czy zasilania samochodów. KE wskazuje w tym kontekście na cel uruchomienia na terenie Unii Europejskiej miliona stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Trzeci element to wykorzystanie alternatywnych, czystych paliw, w obszarach, w których nie jest możliwa bezpośrednia elektryfikacja – takich jak biogaz, biopaliwa czy wodór produkowany w procesie elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej.

Gigawaty w elektrolizerach

REKLAMA

To ostatnie paliwo ma być kluczowe dla sukcesu unijnej transformacji energetycznej i łączenia sektorów. Potwierdza to fakt zaprezentowania wczoraj przez Komisję Europejską oddzielnej strategii, w której kładzie się nacisk na produkcję czystego wodoru – generowanego w procesie elektrolizy z energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Prezentując wczoraj nowe pomysły Komisji Europejskiej w zakresie dekarbonizacji UE, wiceszef Komisji Frans Timmermans podkreślał, że realizacja obu strategii będzie napędzać unijną gospodarkę i pomoże jej w wyjściu z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Timmermans mówił, że wodorowe plany KE mają zapewnić Europie pozycję globalnego pioniera i lidera w rozwoju czystych technologii.   

W celu budowy gospodarki opartej na czystym wodorze, Bruksela chce doprowadzić do uruchomienia do 2026 roku elektrolizerów o łącznej mocy 6 GW i produkcji miliona ton wodoru pochodzącego z elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej.

Później, w latach 2025-2030, Komisja chce uruchomić na terenie Unii Europejskiej elektrolizery o mocy 40 GW produkujące do 10 mln ton wodoru. Do tego planowany jest udział w uruchomieniu elektrolizerów o takiej samej mocy poza UE.

Bruksela zakłada, że aby doprowadzić do osiągnięcia wskazanych mocy elektrolizerów, potrzebne będą inwestycje w produkcję tego rodzaju urządzeń warte 5-9 mld euro do roku 2024, a także 26-44 mld euro do roku 2030.

Unijni urzędnicy oceniają przy tym, że technologie wodorowe osiągną rynkową dojrzałość dopiero w latach 2030-2050 i dopiero wówczas będą stosowane na masową skalę w sektorach, których dekarbonizacja pozostaje największym wyzwaniem i nie będzie możliwa poprzez bezpośrednią elektryfikację.

Rozwój potencjału zielonego wodoru na terenie Unii Europejskiej ma wspierać powołana przez Brukselę, unijny przemysł, rządu krajów UE i Europejski Bank Inwestycyjny, inicjatywa o nazwie European Clean Hydrogen  Alliance, której zadaniem będzie komercjalizacja technologii wodorowych i zwiększenie skali produkcji elektrolizerów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.