Vattenfall wybrał turbiny dla wielkich farm wiatrowych na morzu
Szwedzka grupa energetyczna wybrała elektrownie wiatrowe na ogromne farmy wiatrowe, które postawi u wybrzeży Holandii. Kolejne ogromne zamówienie na morskie turbiny zdobył Siemens Gamesa Renewable Energy. Kilka dni wcześniej ten sam producent informował o kontrakcie na dostawę jeszcze większych turbin, które wprowadzi na rynek za kilka lat.
Vattenfall podpisał umowę na dostawę aż 140 bezprzekładniowych turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 11 MW, które dostarczy Siemens Gamesa Renewable Energy.
Turbiny SGRE wejdą w skład farm wiatrowych o całkowitej mocy 1,5 GW mających powstać u wybrzeży Holandii w strefach Hollandse Kust Zuid I-IV.
Realizacja tych projektów to efekt wygranych aukcji, które holenderskie władze przeprowadziły w marcu 2018 roku (Hollandse Kust Zuid I-II) oraz lipcu 2019 roku (Hollandse Kust Zuid III-IV). W obu aukcjach nie przyznano gwarantowanych cen na sprzedaż energii, co oznacza, że inwestor musi zbudować model biznesowy, bazując na warunkach wynegocjowanych na rynku.
Instalacja turbin na farmach wiatrowych Hollandse Kust Zuid I-IV ma nastąpić w roku 2022, w kolejnym roku te farmy wiatrowe mają uzyskać w pełni status operacyjny i będą wówczas produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu trzech milionów holenderskich gospodarstw domowych.
To niejedyne morskie farmy wiatrowe, które obecnie powstają na holenderskich wodach terytorialnych. Ostatnio u wybrzeży Holandii rozpoczęła się instalacja turbin o mocy 9,5 MW, które wejdą w skład projektu Borssele III i IV o docelowej mocy 700 MW. Ten projekt dzięki wygranej aukcji realizuje konsorcjum firm z udziałem Partners Group (45 proc.), Shell (20 proc.), Mitsubishi Corporation za pośrednictwem spółki DGE (15 proc.), Eneco (10 proc.) oraz Van Oord (10 proc.).
Zamówienie dla Vattenfall to kolejny duży kontrakt na turbiny, którym w ostatnich dniach chwali się Siemens Gamesa Rebewable Energy.
Kilka dni temu SGRE informował o wstępnym zamówieniu – którego realizacja będzie wymagać jeszcze finalnej decyzji inwestycyjnej – dla projektu Sofia Offshore Wind Farm o mocy 1,4 GW realizowanego na Morzu Północnym około 200 km od brytyjskiego wybrzeża.
Dla tego projektu SGRE otrzymał zamówienie na 100 morskich turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika wynoszącej aż 222 metry.
Przygotowania do wprowadzenia na rynek morskiej energetyki wiatrowej turbiny o mocy 14 MW, z opcją optymalizacji do 15 MW, SGRE ogłosił kilka tygodni temu.
Później SGRE poinformował o zdobyciu wstępnych zamówień na takie turbiny dla dwóch projektów – jednego zlokalizowanego u wybrzeży Tajwanu (300 MW), a drugiego w USA (aż 2,64 GW).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.