Fluence wyraźnie obniża koszt magazynów energii
Producent bateryjnych magazynów energii Fluence zapowiedział wdrożenie na rynek nowej generacji tego rodzaju urządzeń, chwaląc się, że już pozyskał na nie zamówienia liczone w setkach megawatów.
Fluence, dostawca bateryjnych, przemysłowych magazynów energii, utworzony przez firmy Siemens i AES Company, poinformował o wprowadzeniu na rynek nowej generacji magazynów energii, których pracę i efektywność będą optymalizować rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji.
Fluence zapewnia, że w ciągu ostatniej dekady udało się obniżyć koszt bateryjnych magazynów energii o 90 proc., natomiast wdrożone teraz rozwiązania w nowej generacji tego rodzaju urządzeń sprawiły, że koszty komponentów stosowanych w magazynach oprócz samych baterii, zostały zredukowane jeszcze o 25 proc.
Czołowy dostawca magazynów energii zapewnia, że taką redukcję kosztów udało mu się osiągnąć dzięki wdrożeniu we własnym zakresie masowej produkcji komponentów magazynów, podczas gdy wcześniej były one składane w dużej mierze z komponentów pozyskiwanych od różnych producentów, co dodatkowo podnosiło koszty.
Fluence poinformował jednocześnie o pozyskaniu zamówień na magazyny energii nowej generacji o łącznej mocy 800 MW i pojemności 2,3 GWh. Wśród firm, które zamówiły magazyny, są m.in. Enel i Siemens.
W ten sposób Fluence zwiększył portfel zrealizowanych i zakontraktowanych magazynów do 2,1 GW.
Firma utworzona przez Siemensa i AES Company oferuje trzy rodzaje magazynów energii. Pierwszy, określany jako Gridstack, to przemysłowy magazyn energii przeznaczony do świadczenia usług sieciowych, takich jak regulacja częstotliwości, a także do pokrywania szczytowego zapotrzebowania na energię.
Drugie urządzenie o nazwie Sunstack zostało zaprojektowane w celu współpracy z elektrowniami fotowoltaicznymi i ma stabilizować dostawy energii do sieci, dodatkowo świadcząc usługi sieciowe.
Trzeci magazyn, o nazwie Edgestack, ma wspierać odbiorców przemysłowych, zapewniając im backup na wypadek problemów z dostawami energii z sieci oraz redukcję opłat za pobór energii w szczycie zapotrzebowania.
Siemens ma obecnie realizować zamówienia z wykorzystaniem magazynów Fluence m.in. w Niemczech, Portugalii i Finlandii.
– Bateryjne magazyny energii to szybko rozwijający się segment, kluczowy dla transformacji energetycznej. Technologie magazynowania są kluczowe dla efektywnego kosztowo i szybkiego wdrażania projektów w obszarze energetyki rozproszonej, mikrosieci oraz elektromobilności – komentuje Jean-Christoph Heyne z Siemens AG.
W planach Fluence jest m.in. budowa dwóch ogromnych magazynów energii, o parametrach 250 MW/125 MWh każdy, które miałyby wspomóc pracę sieci energetycznych w Australii, zwiększając możliwości przesyłu energii miedzy stanami Nowa Południowa Walia oraz Wiktoria.
Amerykańska firma podkreśla, że takie magazyny energii byłaby w stanie dostarczyć i uruchomić w czasie 14-18 miesięcy, czyli znacznie szybciej niż potrzeba byłoby na wykonanie niezbędnych modernizacji sieci, których realizacja potrwałaby zdaniem Fluence do około 2027/28 r.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.