EBI daje kredyt na fabrykę katod do baterii w Nysie

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał kolejny kredyt na budowę w naszym kraju linii do produkcji baterii litowo-jonowych i ich komponentów.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił kredytu belgijskiemu koncernowi Umicore specjalizującemu się w technologii zaawansowanych materiałów i recyklingu. W 2019 roku grupa osiągnęła przychody w wysokości 3,4 mld euro, a jej łączny obrót wyniósł 17,5 mld euro. Pod koniec roku belgijska firma zatrudniała 11,1 tys. osób
Kredyt w wysokości 125 mln euro zostanie przeznaczony na sfinansowanie budowy fabryki materiałów katodowych w Polsce.
W fabryce w Nysie w województwie opolskim mają być wytwarzane materiały, które trafią do producentów baterii litowo-jonowych wykorzystywanych głównie w pojazdach elektrycznych.
Kredyt EBI pozwoli pokryć około połowy łącznego kosztu projektu w jego początkowej fazie. W wyniku realizowanej inwestycji powstanie około 350 etatów.
Prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego nadzorująca działalność operacyjną w Polsce, komentuje, że w kontekście coraz bardziej intensywnych działań na rzecz elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego ważne jest budowanie ogólnoeuropejskiego potencjału wytwórczego obejmującego cały łańcuch wartości związany z produkcją akumulatorów do pojazdów elektrycznych.
To nie pierwsze zaangażowanie się Europejskiego Banku Inwestycyjnego w finansowanie inwestycji w przemyśle bateryjnym na terenie naszego kraju.
W marcu tego roku Bank informował o przyznaniu kredytów w wysokości 480 mln euro na rozbudowę fabryki baterii LG Chem, która znajduje się pod Wrocławiem. Kredyt z EBI pokryje około jedną trzecią całkowitych kosztów projektu, szacowanych na 1,5 mld euro. Reszta finansowania będzie pochodzić ze środków własnych firmy oraz z innych źródeł.
Zakład budowany w ramach projektu wspieranego przez EBI będzie posiadać roczną zdolność produkcyjną baterii o pojemności powyżej 35 GWh energii elektrycznej dla ponad 500 tys. samochodów elektrycznych. Uruchomienie kolejnej fabryki baterii pozwoli spółce LG Chem Wrocław Energy na zwiększenie łącznej pojemności produkowanych akumulatorów do około 65 GWh.
Bank przewiduje zwiększenie wsparcia na rzecz projektów związanych z produkcją akumulatorów w 2020 roku do ponad 1 mld euro, co odpowiada poziomowi wsparcia udzielonego przez EBI w całym ostatnim dziesięcioleciu.
Łączna wartość finansowania udzielonego przez EBI na rzecz projektów w dziedzinie akumulatorów do pojazdów elektrycznych od 2010 roku wyniosła 950 mln euro, co pomogło pokryć łączne koszty zrealizowanych dzięki temu projektów w wysokości 4,7 mld euro.
Komisja Europejska zakłada, że europejski rynek baterii już w roku 2025 będzie warty około 250 mld euro. Do tego czasu popyt na baterie w Europie ma wzrosnąć do 200 GWh, a w skali globalnej do 600 GWh.
Bruksela chce jednocześnie doprowadzić do maksymalnego udziału w tym rynku producentów z Unii Europejskiej. Na razie potencjał produkcji baterii w UE wynosi tylko około 50 GWh w skali roku. Podobny mają Stany Zjednoczone – głównie za sprawą Tesli, natomiast potencjał produkcji baterii w Azji wynosi już około 450 GWh.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.