Pierwsza inwestycja w offshore na Morzu Czarnym
Rumuński koncern energetyczny Hidroelectrica przedstawił strategię inwestycyjną, której kluczowym elementem jest budowa farm wiatrowych. W tym planowane jest postawienie kosztem niemal 600 mln euro pierwszej farmy wiatrowej na Morzu Czarnym.
Kontrolowany przez państwo rumuński koncern energetyczny Hidroelectrica ogłosił plany budowy farm wiatrowych o łącznej mocy 600 MW, szacując koszt tych inwestycji na 4,8 mld RON, czyli niemal 1 mld EUR.
To element planu inwestycyjnego, który ogłosiła rumuńska firma i którego realizacja do roku 2037 ma kosztować w sumie około 26 mld RON (5,4 mld EUR).
Planowana jest m.in. budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Rumunii. Byłaby to jednocześnie pierwsza taka inwestycja w basenie Morza Czarnego. Moc tej farmy wiatrowej miałaby wynieść 300 MW, a jej koszt miałby sięgnąć 2,88 mld RON, czyli około 594 mln euro. Hidroelectrica chce sfinansować ją częściowo ze środków unijnych, które zostaną udostępnione w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
Hidroelectrica zakłada, że morska farma wiatrowa będzie gotowa już za 6 lat i będzie wytwarzać w skali roku energię w ilości około 1 TWh rocznie, pracując ze średnim współczynnikiem obciążęnia rzędu 38 proc.
Rumuńska firma zaznacza, że decyzję o inwestycji poprzedzi badanie warunków produkcji energii wiatrowej na Morzu Czarnym. W Rumunii nie wykonywano dotąd tego rodzaju analiz.
Z kolei planowana lądowa farma wiatrowa o mocy 300 MW ma kosztować okoł 1,87 mld RON, czyli ok. 385 mln EUR. Ta inwestycja ma być gotowa do początku 2025 roku. Prognozowana roczna produkcja energii to 683 GWh przy średnim współpczynniku wykorzystania mocy na poziomie 26 proc.
Oprócz inwestycji wiatrowych Hidroelectrica szykuje inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne o mocy 50-100 MW. Dokładna skala tych inwestycji ma być znana po przeprowadzeniu studium wykonalności.
Hidroelectrica powstała w 2000 roku i jest obecnie czołowym producentem energii w Rumunii, posiadającym około 30-procentowy udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w tym kraju.
Na potencjał wytwórczy firmy składają się elektrownie wodne, które w skali roku wytwarzają przeciętnie około 17 TWh energii elektrycznej. Na potencjał wytwórczy firmy składają się 203 elektrownie wodne oraz 5 elektrowni szczytowo-pompowych. Łączna moc tych źródeł wynosi 6,44 GW.
Według danych Eurostatu, udział OZE w miksie konsumcji energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie w Rumunii wynosił 23,9 proc. w stosunku do celu wyznaczonego dla tego kraju na poziomie 23 proc. w roku 2020.
Przygotowany przez Bukareszt krajowy plan na rzecz energii i klimatu zakłada zwiększenie tego udziału do 30,7 proc. do roku 2030 w stosunku do celu rekomendowanego przez Komisję Europejską na poziomie 34 proc.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.