Wzrost liczby pożarów instalacji fotowoltaicznych w USA
O wzroście liczby pożarów instalacji fotowoltaicznych w Stanach Zjednoczonych informuje amerykańska edycja PV Magazine, powołując się na dane uzyskane od U.S. Fire Administration (USFA).
W 2018 roku w Stanach Zjednoczonych doszło do 56 pożarów instalacji fotowoltaicznych. Tendencja jest rosnąca. Rok wcześniej USFA odnotowała 41 pożarów, dwa lata wcześniej – 33, a trzy lata wcześniej 25. Nie podano danych za rok 2019.
W sumie w latach 2015-2018 w USA miało dojść do 155 pożarów instalacji fotowoltaicznych, z czego 84 dotyczyło instalacji domowych, a 1/3 z odnotowanych w tym czasie przypadków miało miejsce w Kalifornii, Arizonie i Nevadzie, które – jak zauważa PV Magazine – charakteryzują się najwyższym ryzykiem pożarów lasów.
Cytowany przez PV Magazine ekspert z firmy High Powered Solar ocenia, że ryzyko pożarów powinno istotnie zmniejszyć wprowadzenie okresowych badań kamerą termowizyjną, co pozwoliłoby wykryć tzw. hotspoty mogące być źródłem pożarów.
W ubiegłym roku zrobiło się głośno o oskarżeniach kierowanych pod adresem Tesli w związku z pożarami wykonanych przez nią instalacji w USA.
W sierpniu 2019 roku Walmart skierował do sądu w Nowym Jorku pozew przeciwko Tesli, oskarżając ją o wadliwe wykonanie i serwisowanie instalacji fotowoltaicznych, które zamontowano na dachach sklepów Walmart, co miało doprowadzić do serii pożarów.
Zdaniem Walmart, źle wykonane instalacje fotowoltaiczne doprowadziły do pożarów na siedmiu dachach jego sklepów, do których miało dojść w latach 2012-2018 (przed rokiem 2017 instalacje wykonywała przejęta przez Teslę firmę SolarCity).
Amerykańska sieć sklepów oskarżyła Teslę o niedopełnienie warunków umów, duże zaniedbania i niedopełnienie standardów jeśli chodzi o montaż i obsługę systemów fotowoltaicznych. Według Walmart instalacje mieli serwisować pracownicy Tesli, którzy nie przeszli odpowiednich szkoleń i którzy nie mieli podstawowej wiedzy z zakresu obsługi systemów fotowoltaicznych.
Ostatecznie Walmart i Tesla doszły do porozumienia, Walmart wycofał pozew z nowojorskiego sądu, a obie firmy wydały oświadczenie, w którym informowały o podjęciu działań mających skutkować porozumieniem.
Podobne oskarżenia wobec Tesli sformułował Amazon, oceniając, że niewłaściwe wykonanie i serwisowanie instalacji fotowoltaicznej przez firmę Elona Muska doprowadziło do pożaru, który wydarzył się w czerwcu ubiegłego roku na dachu hali Amazona w Redlands w Kalifornii. Firma kierowana przez Jeffa Bezosa zadeklarowała, że nie będzie więcej korzystać z usług Tesli jeśli chodzi o fotowoltaikę.
USA to w ostatnich latach drugi największy fotowoltaiczny rynek na świecie, który pod względem nowych inwestycji ustępuje tylko Chinom.
Według danych firmy Wood Mackenzie, w ubiegłym roku powstały tam elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 13,3 GW, co oznaczało wzrost o 23 proc. względem wcześniejszego roku.
W tym moc nowych instalacji w segmencie naziemnych elektrowni fotowoltaicznych wzrosła w ubiegłym roku o 8,4 GW, z czego 4,4 GW powstało wyłącznie w ostatnim kwartale ubiegłego roku.
W segmencie mniejszych, komercyjnych instalacji PV przybyło w ubiegłym roku 2 GW, co jest wynikiem o kilka procent gorszym niż odnotowany w 2018 r.
Natomiast w segmencie domowych elektrowni PV uruchomiono instalacje o całkowitej mocy 2,8 GW, czyli o 15 proc. wyższej niż w roku 2018.
Całkowity potencjał fotowoltaiki w Stanach Zjednoczonych wzrósł z zaledwie 1 GW w roku 2009 do 76 GW na koniec 2019 r.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.