Grupa Widok Energia pod lupą prokuratury
{więcej}Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił upadłość likwidacyjną działającej w branży bioenergii spółki Widok Energia S.A. Jednocześnie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie przygotowawcze przeciwko członkom zarządu oraz rady nadzorczej Widok Energia oraz innych spółek grupy, którzy mieli się dopuścić m.in. wyprowadzania pieniędzy ze spółki, wyłudzania dotacji oraz działania na szkodę spółki.
– Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie przygotowawcze dotyczące podejrzenia popełnienia szeregu czynów, których dopuścić się mieli członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki zależnej w grupie kapitałowej Widok Energia SA, to jest Widok Energia sp. z o.o. oraz innych spółek zależnych kapitałowo, jak i w samej spółce dominującej. Śledztwo wszczęte w lipcu 2012 roku jest wielowątkowe – informuje Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku (za trojmiasto.pl).
W 2011 roku Widok Energia zadebiutowała na rynku giełdzie NewConnect. Jednak nieopublikowanie raportów za 2012 r. i za 3 kwartał 2013 spowodowało, że władze Giełdy Papierów Wartościowych wyrzuciły spółkę z NewConnect. Jednocześnie zaczęły pojawiać się informacje o zaleganiu przez spółkę z płatnościami dla kontrahentów, dostawców i samych pracowników.
Jak informuje portal trójmiasto.pl, obecnie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku bada wątek przedłożenia przez władze Widok Energia Sp. z o.o. nieprawdziwych oświadczeń o jej stanie finansowym w celu uzyskania kredytu inwestycyjnego oraz rewolwingowego na realizację inwestycji związanej z odnawialnymi źródłami energii. Sprawdzany jest też wątek dotyczący podejrzenia wyłudzenia dotacji z funduszy unijnych i budżetu państwa przez trzy spółki zależne kapitałowo od spółki dominującej.
Zarząd spółki dominującej Widok Energia S.A. podejrzany jest także o działanie na szkodę spółki. Chodzi m.in. o prawidłowość wyceny udziałów Widok Energia sp. z o.o. wniesionych aportem na poczet kapitału zakładowego Widok Energia SA, podejrzenia poświadczenia nieprawdy lub podrobienia protokołów rady nadzorczej i podejmowania niezgodnych z prawem uchwał, wyprowadzenia za pośrednictwem akcjonariusza większościowego spółki znacznych środków finansowych oraz transferowanie znacznych środków finansowych do podmiotów nie powiązanych z grupą kapitałową Widok Energia SA.
Badany jest także wątek związany z giełdowym debiutem spółki Widok Energia S.A. na rynku NewConnect i Catalyst, a także emisją akcji i obligacji.
Z informacji przekazanych portalowi trójmiasto.pl wynika, że władze spółki Widok Energia Sp. z o.o. miały się także dopuścić wielu oszustw na szkodę swoich kontrahentów, dostawców usług i towarów. Jest to także przedmiotem śledztwa, jak również badany jest wątek związany z upadłością tej spółki oraz oraz spółki dominującej.
– Powyższe wątki pojawiały się sukcesywnie w toku prowadzonego postępowania. Postępowanie prowadzone jest w sprawie. Na obecnym jego etapie nie sformułowano wobec nikogo zarzutów. Realizowane są czynności związane z poszczególnymi wątkami, w tym prowadzone są analizy już zabezpieczonej dla potrzeb postępowania obszernej dokumentacji, jak również przesłuchiwani są świadkowie – dodaje Grażyna Wawryniuk (za trojmiasto.pl).
27 marca 2014 roku Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił wyrok o upadłości likwidacyjnej spółki. Natomiast w sprawie spółki Energia Spółka Sp. z o.o. Sąd wydał już postanowienie w sprawie oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Postanowienie sądu nie jest prawomocne.
– W obu przypadkach zarząd Widok Energia SA wystąpił już o wydanie uzasadnienia decyzji sądu i jest zdecydowany wnieść zażalenie na jego decyzję i skierowanie sprawy do wyższej instancji. Z informacji, jakimi dysponuje zarząd wynika, że w przypadku pozytywnej decyzji w sprawie układu, zażalenia na wyrok sądu były zdecydowane wnieść osoby opowiadające się za upadłością likwidacyjną. Od dłuższego czasu było więc wiadome, że rozstrzygnięcie w sprawie układu z wierzycielami zapadnie w wyższej instancji – twierdzą władze spółki w specjalnym oświadczeniu (za trojmiasto.pl).
Majątek grupy kapitałowej Widok Energia to m.in. dwa zakłady granulacji biomasy zlokalizowane w północnej Polsce. Wartość inwestycji ocenia się na 40 mln zł. Grupa posiada także ponad 1,3 tys. ha gruntów rolnych, które docelowo miały być wykorzystywane jako plantacje roślin energetycznych. Stanowią one zabezpieczenie obligacji wyemitowanych przez Widok Energia SA. Zarząd spółki zapewnia, że wartość gruntów, których sprzedaż obecnie jest finalizowana znacznie przewyższa wartość wszystkich wyemitowanych i niespłaconych dotychczas obligacji przez Widok Energia.
gramwzielone.pl