Litwini kupią udziały w elektrowniach PV przez Internet
Litewska firma Sun Investment Group, która działa także na polskim rynku fotowoltaicznym, uruchamia nową platformę, za pomocą której bez wychodzenia z domu będzie można stać się współwłaścicielem elektrowni fotowoltaicznej – korzystając w dodatku z dotacji na fotowoltaikę udostępnionej przez litewski rząd.
Zainicjowany przez Sun Investment Group projekt o nazwie Solarna społeczność (lit. Saulės bendruomenė) umożliwia wynajęcie lub zakup części instalacji fotowoltaicznych i korzystanie z produkowanej przez nie energii.
Z pomocą platformy można skalkulować, ile energii skonsumuje gospodarstwo domowe i jakie udziały w elektrowni fotowoltaicznej pozwolą pokryć zapotrzebowanie. Platforma umożliwia zakup części instalacji PV o mocy od 1 kW do 10 kW.
Jak wylicza Deividas Varabauskas, CEO Sun Investment Group, przeciętne litewskie gospodarstwo domowe zużywa energię w ilości odpowiadającej rocznej produkcji z instalacji fotowoltaicznej o mocy 2-3 kW.
– Wykorzystując instalację o mocy 2 kW, w ciągu roku gospodarstwo domowe może zaoszczędzić około 190 euro, redukując emisję CO2 o około 37 ton – wylicza CEO litewskiej firmy, podkreślając, że platforma daje możliwości zainwestowania w fotowoltaikę osobom, które nie mają możliwości posiadania własnej instalacji PV.
Po wybraniu spodziewanego poziomu konsumpcji energii aplikacja rekomenduje optymalną moc instalacji PV, pokazując koszt jej zakupu, szacując roczną produkcję energii oraz wynikające z niej oszczędności w skali roku (z uwzględnieniem stawki 0,15 EUR/kWh) oraz w całym okresie funkcjonowania instalacji (z uwzględnieniem degradacji modułów do 80 proc. początkowych parametrów po okresie 25 lat).
Dodatkową zachętą do skorzystania z nowej oferty Sun Investment Group ma być możliwość zakupu udziałów w elektrowni PV z wykorzystaniem dotacji oferowanych przez rząd Litwy.
Litewska rządowa agencja środowiskowa APVA rozszerzyła system dopłat do inwestycji w fotowoltaikę na gospodarstwa domowe. W tym roku budżet programu ma sięgnąć 15,54 mln euro.
Dopłata może wynieść 323 euro/kW, a Sun Investment Group zakłada, że dzięki rządowemu programowi liczba litewskich prosumentów wzrośnie kilkukrotnie z obecnego poziomu kilku tysięcy.
Litewska firma ocenia, że jej platforma jest pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem na świecie.
Dominującym obszarem działalności SIG jest budowa naziemnych farm fotowoltaicznych. Litwini, którzy prowadzą takie inwestycje także w Polsce, zrealizowali dotąd 158 naziemnych farm PV o łącznej mocy 131 MW i rozwijają projekty o mocy ponad 500 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.