Rozliczenie podatkowej ulgi termomodernizacyjnej. Na to warto zwrócić uwagę
Zbliża się termin rozliczenia podatku dochodowego za 2019 rok. Warto pamiętać, że odliczyć od podatku możemy koszty wszelkich działań termomodernizacyjnych, w tym także wydatki związane z instalacją odnawialnego źródła energii, takiego jak domowa mikroinstalacja fotowoltaiczna. O tym, jak uwzględnić ulgę termomodernizacyjną w zeznaniu podatkowym i kto może z niej skorzystać Joanna Kędzierska rozmawia z Piotrem Wołkowiczem, doradcą podatkowym w firmie doradczej Alto.
Joanna Kędzierska: – Kto może otrzymać ulgę termomodernizacyjną i w jakiej wysokości?
Piotr Wołkowicz, Alto: – Beneficjentami ulgi termomodernizacyjnej mogą zostać podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Dotyczy to podatników PIT rozliczających się za pomocą skali podatkowej, jak również tych stosujących 19-procentową stawkę PIT albo opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Ulga termomodernizacyjna nie może przekroczyć 53 tys. złotych, przy czym przedsięwzięcie termomodernizacyjne powinno zostać ukończone w ciągu 3 lat.
Jak ją wykazać?
– Możliwość odliczenia wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie jest uzależniona od wszczęcia jakiejkolwiek procedury przed organem podatkowym. Wystarczające jest rozpoczęcie danego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, w ramach czego podatnik będzie dokonywał nabycia usług lub towarów, które mogą, w myśl przepisów, być odliczone od dochodu, co końcowo zostanie udokumentowane fakturą VAT.
Ulgę wykazujemy w zeznaniu rocznym oraz w załączniku PIT/O, odpowiednio w polach dotyczących: odliczeń od dochodu, wykazanych w części B załącznika PIT/O – w zeznaniu rocznym, a także wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego – w formularzu PIT/O.
Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby otrzymać ulgę?
– Wysokość otrzymanej ulgi jest ustalana na podstawie faktur VAT zakupowych, a zatem podobnie jak rozliczana jest chociażby tzw. ulga internetowa.
Kto nie może skorzystać z ulgi?
– Odliczenie nie przysługuje zasadniczo osobom nieposiadającym tytułu własności lub współwłasności do jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Nie przysługuje również w przypadku budynków w trakcie budowy – ulga dotyczy budynków już wybudowanych.
Jakie przedsięwzięcia można odliczyć?
– Na zakres ulgi termomodernizacyjnej w uproszczeniu składają się działania pozwalające na zmniejszenie strat energetycznych, jak też zapotrzebowania lub kosztów pozyskania ciepła, czy też tych dotyczących wymiany źródeł energii na odnawialne.
Szczegółowo wydatki wymienia rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju. Mogą być to chociażby wydatki na nowe instalacje grzewcze, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne wraz z osprzętem, czy też docieplenie przegród budowlanych, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
Wydatki z jakiego okresu można objąć ulgą?
– Ulgą mogą zostać objęte wydatki na wszelkie przedsięwzięcie termomodernizacyjne rozpoczęte po 1 stycznia 2019 r., przy czym dopuszcza się odliczenie wydatków na przedsięwzięcie termomodernizacyjne rozpoczęte przed 1 stycznia 2019 r., jednakże powinno ono wówczas zostać zakończone po 31 grudnia 2018 r. W takim przypadku odliczeniu podlegają wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia od 1 stycznia 2019 r.
W zakresie wydatków objętych ulgą należy zwrócić uwagę, iż dotacje udzielone np. w ramach programu Czyste Powietrze nie podlegają odliczeniu w myśl ulgi termomodernizacyjnej. Podobnie, odliczeniu nie podlegają wydatki zaliczone do kosztów podatkowych, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z innych ulg podatkowych.
Czy ulgę termomodernizacyjną można rozliczyć wspólnie z rodziną czy małżonkiem?
– Wysokość ulgi rozpatrywana jest w zakresie jednego podatnika, zatem każdemu z małżonków – będącemu właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego – przysługuje osobny limit ulgi. Każdy z nich może odliczyć do 53 tys. złotych.
Na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu inwestycji w domowe źródło energii odnawialnej?
– W myśl przepisów podatkowych wolne od podatku są świadczenia udzielone w ramach programu Czyste Powietrze na przedsięwzięcia termomodernizacyjne, zarówno w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych istniejących, jak i tych nowo budowanych. Podatnik nie jest obowiązany wykazywać ich w zeznaniu rocznym. Należy jednocześnie wskazać, że koszty inwestycji nie mogą zostać poniesione przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
Dofinansowanie obejmuje przedsięwzięcia dotyczące między innymi wymiany starych źródeł ciepła na nowe, docieplenia budynków, wymiany okien i drzwi, instalacji odnawialnych źródeł energii takich jak kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne, czy też montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Joanna Kędzierska
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.